Reklama
Reklama

W Poznaniu obchodzono dziś Międzynarodowy Dzień Romów

fot. UM Poznań
fot. UM Poznań

Podczas wydarzenia między innymi uhonorowano młodych poznańskich artystów pochodzenia romskiego.

Międzynarodowy Dzień Romów obchodzony jest 8 kwietnia. Święto to zostało ustanowione w 1990 roku na Kongresie Międzynarodowego Związku Romów.

Romowie ubogacają naszą kulturę swoimi tradycjami i zwyczajami. To ogromna przyjemność, że możemy wspierać organizację obchodów tego święta - powiedział Jędrzej Solarski, zastępca prezydenta Poznania.

W tym dniu powinniśmy pamiętać o bardzo trudnej romskiej historii - mówił Patryk Pawełczak, dyrektor Gabinetu Prezydenta UMP. Międzynarodowy Dzień Romów to przede wszystkim święto romskich intelektualistów. To oni po raz pierwszy postanowili zmienić historię. Dzięki nim Romowie przestali być przedmiotem na arenie międzynarodowej, a stali się podmiotem i zaczęli być dostrzegani. Fakt, że to się udało, to wielki triumf, ale do pełnego sukcesu jeszcze daleka droga - dodał.

W trakcie wydarzenia wręczono także dyplomy ministra kultury i dziedzictwa narodowego. Otrzymali je młodzi poznańscy artyści pochodzenia romskiego za upowszechnianie ich kultury i tradycji. Uhonorowani zostali: Giselle Czureja - tancerka, wokalistka, aktorka, Amadea Łakatosz - malarka, fotografka, aktorka, a także Delfin Łakatosz - reżyser, fotograf, artysta plastyk - informują miejscy urzędnicy.

Organizatorem wydarzenia była Fundacja Bahtałe Roma. Dofinansowano z budżetu Miasta Poznania.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

23℃
9℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
10 km
Stan powietrza
PM2.5
5.54 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro