Reklama
Reklama

Poznańskie autobusy jadą do Lwowa. "To konkretna pomoc dla miasta, które oddało swoje wozy na front"

fot. MPK

W nocy z piątku na sobotę na przejście graniczne w Korczowej wyjadą dwa autobusy MPK - Solaris Urbino 18 i Man Lions City, które teraz będą służyły obywatelom Ukrainy.

Poznań odpowiedział na apel mera Lwowa. Większość naszych autobusów pojechała na front. Lwów potrzebuje autobusów do transportu uchodźców, ale też leków, artykułów spożywczych i innych produktów. Jeśli każde polskie miasto przekazałoby jeden-dwa autobusy i jeszcze można by je załadować pomocą humanitarną, to byłaby wielka pomoc - mówił podczas zdalnego spotkania ze Związkiem Miast Polskich Andrij Sadowy, mer Lwowa.

Od początku rosyjskiej agresji poprzez różne działania wspieramy uchodźców oraz osoby, które pozostały w Ukrainie. Te autobusy to konkretna pomoc dla miasta, które oddało swoje wozy na front, a jednocześnie przyjęło wielu uciekających z terenów okupowanych. Jestem przekonany, że pojazdy dobrze posłużą lwowianom oraz uchodźcom - zaznacza Jacek Jaśkowiak, prezydent Poznania.

Dla Lwowa przekazujemy dwa autobusy. To sprawne pojazdy, które do tej pory były eksploatowane na poznańskich liniach. Z pewnością przydadzą się do przewozu osób w obrębie miasta bądź do granicy, ale też - w razie takiej potrzeby - do przewozu rzeczy - mówi Krzysztof Dostatni, prezes zarządu MPK Poznań. Do autobusów załadowane zostały najpotrzebniejsze części zapasowe oraz dary dostarczone przez pracowników - dodaje.

Do Ukrainy pojedzie przegubowy Solaris Urbino 18 oraz 12-metrowy Man Lion's City. Pojazdy dotrą do granicy, gdzie zostaną odebrane przez kierowców z Lwowa. Oba pojazdy zostały wyprodukowane w 2006 roku. Pracownicy MPK Poznań wraz z mieszkańcami gmin Suchy Las i Rokietnica, przekazali do przewiezienia m.in. artykuły spożywcze, odzież, opatrunki, leki, środki ochrony osobistej itd. - przekazuje Agnieszka Smogulecka, rzecznik MPK.

Reklama

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

25℃
14℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
14 km
Stan powietrza
PM2.5
7.39 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro