Reklama
Reklama

Bretania i Wielkopolska chcą pomóc Ukrainie. Chodzi o pomoc humanitarną i przyjmowanie uchodźców

fot. Urząd Marszałkowski Województwa Wielkopolskiego w Poznaniu

Marszałek Marek Woźniak oraz Tetiana Jehorowa-Lutsenko przewodnicząca Charkowskiej Rady Obwodowej spotkali się w czwartek w trybie zdalnym z Radą Regionalną Bretanii.

Francuska Bretania chciała skonsultować się z doświadczeniem Wielkopolski w zakresie przyjmowania uchodźców i udzielania im pomocy humanitarnej. Obwód Charkowski i Bretania od wielu lat są partnerskimi regionami.

Studiowanie nie musi być nudne! Rozpocznij naukę z Wyższą Szkołą Zdrowia, Urody i Edukacji w Poznaniu! Zapisz się na Kosmetologię lub Dietetykę!
REKLAMA

Na spotkaniu Marszałek Marek Woźniak podkreślał istotę solidarnej Europy, która wspólnymi siłami powinna pomagać uchodźcom z Ukrainy.

Zaapelowałem o skierowanie pomocy humanitarnej na teren Ukrainy, zwłaszcza tam, gdzie trwają walki. Zwróciłem także uwagę na budowanie potencjału jedności europejskiej, która jest bardzo istotna jeśli chodzi o zagrożenie ze strony Federacji Rosyjskiej. Tylko zjednoczona, silna Unia Europejska jest w stanie przeciwstawić się takim imperialnym pomysłom Rosji. I ważne jest, abyśmy robili to na całym obszarze Unii, nie tylko na tak zwanej wschodniej flance - powiedział Marek Woźniak.

Przewodnicząca Charkowskiej Rady Obwodowej przyznała, że Polska jest krajem, który przyjmuje największą ilość uchodźców. Uchodźcy, jak twierdzi Tetiana Jehorowa-Lustenko wybierają głównie Polskę, ponieważ chcą być jak najbliżej swojego kraju, by po wojnie móc do niego wrócić.

Bretania również wyraziła chęć pomocy naszym wschodnim sąsiadom w zakresie przyjmowania uchodźców, ale też w zakresie wspierania organizacji pozarządowych pomagających Ukrainie. Bretania zaproponowała również utworzenie własnej organizacji humanitarnej.

W Obwodzie Charkowskim w ostatnim czasie została ogłoszona ewakuacja. Rosjanie ostrzeliwują permanentnie Charków, zarówno budynki administracji władzy lokalnej, jak i dzielnice mieszkaniowe, niszcząc infrastrukturę miasta. I w ten sposób próbują przestraszyć mieszkańców. Ale jesteśmy głęboko przekonani, że nie zdobędą Charkowa, jak i nie zdobędą całej Ukrainy - powiedziała podczas spotkania przewodnicząca Jehorowa-Lutsenko, która przebywa w Wielkopolsce na zaproszenie marszałka Marka Woźniaka.


Reklama

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

Przed nami burzowy wtorek!
23℃
13℃
Poziom opadów:
3.7 mm
Wiatr do:
19 km
Stan powietrza
PM2.5
18.47 μg/m3
Dobry
Zobacz pogodę na jutro