Reklama

Otwarto oferty w przetargu na budowę trasy tramwajowej w ulicy Ratajczaka. Nie mamy dobrych wieści

fot. UM Poznań
fot. UM Poznań

Żadna z ofert nie mieści się w budżecie założonym przez miasto.

W czwartek Poznańskie Inwestycje Miejskie otworzyły oferty złożone w przetargu na budowę nowej poznańskiej trasy tramwajowej w ulicy Ratajczaka. Dobra informacja jest taka, że przetargiem zainteresowanych jest sporo firm - wpłynęło 6 ofert. Zła informacja to natomiast przekroczenie budżetu założonego przez miasto. Żadna oferta nie mieści się bowiem w budżecie.

Ceny zaproponowane przez potencjalnych wykonawców mieszczą się w wachlarzu pomiędzy 134,5 mln złotych a prawie 187 milionów złotych brutto. Tymczasem miasto założyło, że inwestycja zamknie się w kwocie... 106 milionów złotych. Najtańsza oferta przekracza założenia miasta o prawie 30 milionów złotych. Co teraz? Jest zbyt wcześnie, by o tym mówić. Wiadomo, że miasto będzie teraz analizować oferty i decydować co zrobić w takiej sytuacji.

- Nadchodząca inwestycja to nie tylko trasa tramwajowa, ale też gruntowna przebudowa ul. Ratajczaka. Chodniki dla pieszych będą szersze, pojawi się infrastruktura rowerowa, przybędzie zieleni. Przebudowane zostaną też sieci uzbrojenia podziemnego - mówił w lutym Marcin Gołek, wiceprezes zarządu spółki Poznańskie Inwestycje Miejskie.

Na trasie pojawią się nowe przystanki - na wysokości Starego Browaru. Już wiadomo, że będą to przystanki wiedeńskie. - Włączenie planowanej trasy w dotychczasową sieć linii tramwajowych wymaga również przebudowy węzła komunikacyjnego u zbiegu ul. Królowej Jadwigi, al. Niepodległości, ul. Niezłomnych i ul. Matyi. W trzech miejscach znikną schody prowadzące do przejścia podziemnego, bo dojście na przystanek tramwajowy Wierzbięcice będzie możliwe nowym, naziemnym przejściem dla pieszych z przejazdem rowerowym. Wyremontowane zostaną także schody prowadzące do parku Karola Marcinkowskiego - podawały Poznańskie Inwestycje Miejskie.

Z terenu inwestycji trzeba będzie przesadzić 38 drzew. W zamiach pojawi się tu 36 nowych drzew i ponad 4000 krzewów. Cała ulica ma się zmienić nie do poznania - nowe chodniki, nawierzchnia, ogródki restauracyjne, nowe lampy i mała architektura. W ramach prac odtworzone ma zostać ogrodzenie ogródków przed budynkiem Izby Rzemieślniczej od strony ulicy Niezłomnych.

Nowa trasa tramwajowa połączy ulicę 27 Grudnia z ulicą Matyi. Początkowo zakładano, że pojedziemy nią pod koniec 2022 roku, w momencie ogłaszania przetargu planowany termin zakończenia prac zmieniono na jesień 2023. Przeciągająca się jednak procedura przetargowa może wpłynąć na ten termin.

Reklama

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

20℃
10℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
14 km
Stan powietrza
PM2.5
7.71 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro