Reklama
Reklama

Chciałeś kupić mieszkanie na kredyt? Coraz mniej Polaków na to stać

Zdjęcie ilustracyjne | fot. andremergulhaum / pixabay.com

Sytuacja gospodarcza przynosi złe informacje dla osób, które w najbliższym czasie planowały zakup własnego M na kredyt.

Od października ubiegłego roku każdego miesiąca rosną stopy procentowe w Polsce. Rośnie też inflacja, która w marcu osiągnęła dwucyfrowy wynik. Do tego dochodzą rosnące ceny prądu czy gazu. Wszystko to oznacza, że dla wielu Polaków marzenia o zakupie własnego mieszkania lub domu na kredyt pozostaną tylko w sferze marzeń jeszcze długo.

Jak zwraca uwagę portal money.pl, już od września 2021 roku zdolność kredytowa Polaków spadła średnio o 30 procent. Od 1 kwietnia sytuacja jest jeszcze bardziej skomplikowana przez nowe rekomendacje Komisji Nadzoru Finansowego. Banki muszą brać pod uwagę m.in. wyższe koszty utrzymania gospodarstwa domowego. Tłumacząc prosto - dziś wzięcie kredytu na określoną sumę oznacza, że musimy zarabiać dużo więcej niż jeszcze kilka miesięcy temu, by w ogóle móc starać się o taki kredyt. Ale dodatkowych zmiennych jest więcej. Warunki zaostrzono, co przełoży się na to, że kredyt hipoteczny w Polsce dostanie w tym roku zdecydowanie mniej osób niż w poprzednich latach.

Jeszcze w marcu w bankach odnotowano spory ruch pod względem liczby złożonych wniosków o kredyt hipoteczny. Polacy chcieli zdążyć przed kwietniowymi zmianami. W najbliższych tygodniach prawdopodobnie to się zmieni, choć korzystny wpływ na sytuację może mieć rządowy program kredytów bez wkładu własnego.

Reklama

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

17℃
8℃
Poziom opadów:
0.9 mm
Wiatr do:
23 km
Stan powietrza
PM2.5
3.97 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro