Reklama
Reklama

Rusza miesiąc Pamięci Narodowej. W Poznaniu postaciami obchodów została rodzina Hoffów z Rogalinka

fot. UM Poznań

Tegoroczne uroczystości inaugurujące Miesiąc Pamięci Narodowej odbędą się w środę, 6 kwietnia o godzinie 12:00. Kwiaty zostaną złożone w Forcie VII.

Celem Miesiąca Pamięci Narodowej jest przypomnienie o znaczących wydarzeniach w historii Polski i oddanie czci bohaterom, którzy ginęli za naszą wolność. W poznańskich uroczystościach otwierających obchody wezmą udział przedstawiciele władz centralnych i samorządowych, a także kombatanci i młodzież szkolna. Kwiaty zostaną złożone pod Ścianą Śmierci w Forcie VII, który w czasie II wojny światowej był miejscem uwięzienia i kaźni tysięcy Wielkopolan.

W tym roku organizatorzy Miesiąca Pamięci Narodowej w Poznaniu, inaczej niż w latach poprzednich, postanowili skupić się nie na losach jednej osoby, lecz całej rodziny uwięzionej w Forcie VII. Zbiorowym bohaterem obchodów zostali: Rozalia i Ignacy Hoff z synami- Stefanem i Łucjanem z Rogalinka - informują miejscy urzędnicy.

Rodzina Hoffów, żyjąc w ogarniętej niemieckim terrorem Wielkopolsce, zaryzykowała swoją wolnością i życiem, by udzielić schronienia ludziom mówiącym innym językiem, doświadczających zagrożenia ze strony wspólnego wroga. Nie odgrodzili się od potrzebujących murem obojętności. Pokazali człowieczeństwo - coś, co jest obowiązkiem nas wszystkich bez względu na zajmowaną pozycję społeczną czy na status materialny - mówi Grzegorz Ganowicz, przewodniczący Rady Miasta Poznania.

Ignacy Hoffa był rybakiem, jego żona Rozalia (z domu Witczak) zajmowała się przede wszystkim domem. Oboje urodzili się w 1898 r. - Ignacy w Rogalinku, a Rozalia w Żegrzu koło Poznania. Wiadomo jednak dlaczego trafili do Fortu VII - żyjąc w ogarniętej niemieckim terrorem Wielkopolsce, zaryzykowali swoją wolnością i życiem, ukrywając 3 Brytyjczyków, którzy zbiegli z obozu jenieckiego, za co zostali aresztowani w sierpniu 1942 r.

Ostatnie informacje o małżeństwie Hoffów pochodzą z lutego 1943 r., wówczas mieli przebywać w Forcie VII. Ponieważ nie ma potwierdzonych wiadomości o ich dalszym losie, oficjalnie zostali uznani za zaginionych. Ich synowie Stefan i Łucjan Hoffowie byli więzieni w Areszcie Śledczym Gestapo w Poznaniu, Forcie VII, Obozie Karno-Śledczym w Żabikowie oraz w obozach koncentracyjnych: Auschwitz, Neuengamme, Dritte i Bergen-Belsen. W tym ostatnim doczekali się wyzwolenia 15 kwietnia 1945 r.

Reklama

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

13℃
4℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
11 km
Stan powietrza
PM2.5
13.50 μg/m3
Dobry
Zobacz pogodę na jutro