Reklama
Reklama

Aktywiści przeciwko handlowaniu z Rosją. Ruch w kierunku Poznania na A2 wstrzymany

Zdjęcie ilustracyjne. | fot. 0532-2008/ pixabay.com
Zdjęcie ilustracyjne. | fot. 0532-2008/ pixabay.com

Z powodu protestu grupa przeciwników zablokowała trasę A2 ze Świecka (Lubuskie) w stronę Poznania.

Jak poinformował dyżurny PID zielonogórskiego oddziału GDDKiA, protest rozpoczął się w poniedziałek, o godz. 15:15 i odbywa się 400 metrów od dawnego przejścia granicznego w Świecku.

Aktywiści zabrali ze sobą banery, plakaty i flagi. Ustawieni są w poprzek jezdni i nie przepuszczają samochodów jadących w kierunku Poznania. Ruch w drugą stronę, do niemieckiej granicy, odbywa się normalnie.

Inicjatorami protestu w Świecku byli Niemcy, Polacy, przedstawiciele krajów bałtyckich, Litwy, Łotwy i Estonii. Ukraińcy dzisiaj są w mniejszości na tej blokadzie - powiedziała PAP biorąca udział w proteście Ukrainka Natalia Panchenko, która akcje blokowania tirów organizuje na wschodniej granicy Polski.

Nie ukrywam, że bardzo się ciszę, że już obywatele Unii Europejskiej zaczynają robić takie blokady i razem z nami zaczynają zwracać się do rządu Niemiec, do władz Unii Europejskiej o to, żeby jak najszybciej zaprzestali handlować z Rosją i nie wspierali tego ludobójstwa, które dzisiaj Putin robi w Ukrainie - poinformowała Panchenko.

Na miejscu są policjanci ruchu drogowego z komendy w Słubicach i policji autostradowej, którzy zabezpieczają zgromadzenie i starają się, by przebiegało spokojnie. Zaraz po zakończeniu blokady funkcjonariusze przystąpią do rozładowania korku, który utworzył się na A2 - podał Marcin Maludy rzecznik lubuskiej policji.

Jak podaje PAP, Straż Graniczna poinformowała o 8 kilometrowym korku w głąb Niemiec i poradziła podróżującym z Niemiec do Polski, żeby na razie omijali Świecko i przekraczali granicę w innych miejscach.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

16℃
5℃
Poziom opadów:
2.8 mm
Wiatr do:
24 km
Stan powietrza
PM2.5
12.44 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro