Reklama

Pierwsi pracownicy pojawili się w Wielkopolskim Centrum Zdrowia Dziecka, ruszyła przeprowadzka! Będzie tu nawet szkoła

W szpitalu pojawią się pracownicy | fot. Szpitale Wielkopolski
W szpitalu pojawią się pracownicy | fot. Szpitale Wielkopolski

Wyczekiwany szpital dziecięcy jest prawie gotowy.

Pod koniec ubiegłego roku do nowego obiektu zaczęły dojeżdżać pierwsze fotele dla opiekunów do sal chorych. Także w grudniu ruszył montaż aneksów kuchennych w całym obiekcie. Kolejne tygodnie przynosiły informacje o kolejnych elementach wyposażenia pojawiających się w szpitalu - meblach czy sprzęcie medycznym i teleinformatycznym.

Wraz z końcem grudnia podpisano protokół odbioru końcowego, a to oznacza, że wykonawca inwestycji wywiązał się z umowy. Cały czas trwały przygotowania do przeprowadzki. Dziś już wiadomo, że ta się rozpoczęła. Pod koniec marca spółka Szpitale Wielkopolski, która prowadzi inwestycję podała, że do budynku przenieśli się pierwsi pracownicy. - Z ogromną radością możemy poinformować, iż jedna ze sztandarowych inwestycji Województwa Wielkopolskiego - budowa Wielkopolskiego Centrum Zdrowia Dziecka - jest już prawie ukończona! W budynku pojawili się pierwsi użytkownicy - pracownicy Działu Administracji Specjalistycznego Zespołu Opieki Zdrowotnej nad Matką i Dzieckiem w Poznaniu. To oni od poniedziałku zaczną tu pracę i to oni rozpoczęli pierwszy etap przeprowadzki - wyjaśniono.

W nowoczesnym obiekcie pomyślano o wszystkim, także o edukacji pacjentów. Dlatego powstały tu między innymi wnętrza dla Zespołu Szkół nr 108, w skład którego wchodzą przedszkole, szkoła podstawowa i liceum. - Istotą działalności szkoły będzie nie tylko nauczanie i wychowywanie. Nadrzędnym celem placówki będzie działanie poprzez pedagogikę terapeutyczną. Nauka poza celami poznawczymi jest terapią. Poprzez stosowanie odpowiednich form pracy odwraca się uwagę chorych od cierpienia, stwarza okazję do aktywności, dowartościowuje. Jedną z dróg do realizacji celu jest zapewnienie należytych warunków do nauki szkolnej, zajęć pozalekcyjnych oraz spędzania wolnego czasu, co będzie zrealizowane w WCZD. W rezultacie życie szpitalne może nosić znamiona normalności, a nauczyciel jest gwarantem zdrowia, postrzegany przez uczniów jako symbol dobrych perspektyw na przyszłość - podają Szpitale Wielkopolski.

Zajęcia mają wspierać przebieg leczenia, z częścią pacjentów nauczyciele będą więc pracować przy łóżku. - Zajęcia przedszkolne, szkolne i pozalekcyjne będą kierowane do wszystkich hospitalizowanych dzieci w godzinach porannych i popołudniowych. Odbywać się będą w tej części przestrzeni oddziałów szpitalnych, która została specjalnie zaprojektowana i przeznaczona dla terapii przez edukację i zabawę. Od rana na oddziałach planowane będą zajęcia dla dzieci w wieku przedszkolnym i zajęcia pozalekcyjne dla uczniów szkoły podstawowej i ponadpodstawowej. Godziny popołudniowe przeznaczone będą na lekcje.

- Przypominamy, że do WCZD przy ul. Wrzoska 1, przeniosą się Oddziały Szpitalne i wszystkie Działy, Zakłady i Pracownie z dotychczasowego Szpitala Św. Józefa przy ul. Krysiewicza i Nowowiejskiego, oraz Poradnie Specjalistyczne, które mieszczą się przy ul. Spornej, a także Oddział Rehabilitacji Dziecięcej, który dotąd działał w Kiekrzu - kończy spółka.

A tak wyglądała budowa:


Reklama

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

25℃
12℃
Poziom opadów:
6 mm
Wiatr do:
23 km
Stan powietrza
PM2.5
13.44 μg/m3
Dobry
Zobacz pogodę na jutro