Reklama
Reklama

Rozpoczęła się kwalifikacja wojskowa. Przy każdej komisji pojawią się rekruterzy WOT

fot. DWOT
fot. DWOT

Kwalifikacją w tym roku objętych jest około 300 tysięcy Polaków.

W Poznaniu i okolicy kwalifikacja ruszyła w poniedziałek i potrwa do początku lipca. Jak informowaliśmy już wcześniej, w tym roku kwalifikacja obejmie głównie mężczyzn urodzonych w 2003 roku. Dodatkowo na badania do wojska wezwanie otrzymają mężczyźni urodzeni w latach 1998 - 2002, którzy nie posiadają jeszcze określonej kategorii zdolności do czynnej służby wojskowej. Wezwanie otrzymają także m.in. osoby urodzone w latach 2001 i 2002, które w latach poprzednich zostały uznane przez powiatowe komisje lekarskie za czasowo niezdolne do czynnej służby wojskowej (kategoria zdolności B), a także ci, którym termin, na który orzeczona została wobec nich kategoria czasowej niezdolności do służby upłynie po zakończeniu kwalifikacji wojskowej. Wezwanie trafi też do kobiet z roczników 1998-2003, które posiadają kwalifikacje przydatne do czynnej służby wojskowej, oraz kobiet, które pobierały naukę w celu uzyskania tych kwalifikacji, które w roku szkolnym lub akademickim 2021/2022 kończą naukę w szkołach lub uczelniach medycznych i weterynaryjnych oraz na kierunkach psychologicznych.

Nie czekaj. Od 1 stycznia 2024 roku korzystanie z bezklasowych kotłów będzie karalne. Wymień kopciucha w miejskim programie Kawka Bis. Więcej informacji na: www.poznan.pl/kawka
REKLAMA

- Przy każdej komisji powiatowej będzie można spotkać rekruterów 12 Wielkopolskiej Brygady Obrony Terytorialnej, którzy opowiedzą o służbie ochotniczej i zawodowej oraz korzyściach i wymaganiach. Rekruterzy udzielą informacji, jak przygotować się do szkolenia podstawowego i na czym ono polega - wyjaśnia ppor. Anna Jasińska - Pawlikowska z WOT. - Stając na komisję w jednym miejscu i czasie można uzyskać kategorię zdrowia, założyć ewidencję wojskową i otrzymać książeczkę wojskową. Stawiennictwo na kwalifikacji wojskowej i uzyskanie kategorii zdrowia powoduje, że nie trzeba stawać na komisji lekarskiej przy podjęciu decyzji o zostaniu żołnierzem - dodaje.

Obecnie w Wojskach Obrony Terytorialnej służy ponad 32 tysiące żołnierzy.

Gdzie i kiedy odbywa się kwalifikacja? Szczegóły TUTAJ.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

-1℃
-6℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
19 km
Stan powietrza
PM2.5
53.76 μg/m3
Umiarkowany
Zobacz pogodę na jutro