Reklama
Reklama

Przyjąłeś uchodźców do domu, masz płacić więcej za śmieci. Co z opłatami w Poznaniu?

fot. UM Poznań
fot. UM Poznań

Zapytaliśmy w Urzędzie Miasta.

Już w piątek pisaliśmy o przypomnieniu do mieszkańców skierowanym przez Związek Międzygminny Centrum Zagospodarowania Odpadów SELEKT, który działa m.in. na terenie Czempinia, Dopiewa, Puszczykowa, Opalenicy, Buku, Grodziska Wlkp. czy Zbąszynia. SELEKT w komunikacie przypomniał, że w przypadku przyjęcia do swojego domu obywateli Ukrainy, konieczne jest zaktualizowanie deklaracji śmieciowej i ponoszenie kosztów odbioru odpadów. Na taki krok decydują się kolejne gminy w Polsce.

Jak jest w Poznaniu? - Poznań jest jednym z miast, do którego przyjeżdżają obywatele Ukrainy. Nasze miasto stanowi często miejsce krótkotrwałego pobytu tych osób. Jeżeli jest to pobyt krótkotrwały, to przepisy nie narzucają obowiązku złożenia deklaracji. Natomiast w przypadku pobytu stałego, zapisy tzw. specustawy nie przewidują wyłączeń czy odstępstw w tym zakresie - przyznaje Katarzyna Kruszka-Pytlik, dyrektor Wydziału Gospodarki Komunalnej UMP:

- Mając to na uwadze, aktualnie analizujemy, jaki wpływ na gospodarkę odpadami oraz jej koszty ma bieżący kryzys humanitarny. Po otrzymaniu raportów za odbiór i zagospodarowanie odpadów za marzec będziemy mogli ocenić potencjalne ryzyka w tym zakresie. Natomiast w przypadku deklaracji za odpady obecne uwarunkowania prawne nie przewidują możliwości zwolnienia ze złożenia deklaracji ze względu na status uchodźcy. Strona samorządowa złożyła już swoje postulaty do Ministerstwa Klimatu i Środowiska, aby zostały wprowadzone jednolite rozwiązania systemowe na terenie całego kraju, z których mogłyby skorzystać wszystkie samorządy - dodaje.

Oznacza to, że w przypadku pobytu długoterminowego w Poznaniu także należy zgłosić uchodźców z Ukrainy w deklaracji śmieciowej i płacić za generowane przez nich odpady.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

23℃
10℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
17 km
Stan powietrza
PM2.5
5.16 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro