Reklama

Setki zwłok cywilów odkryte w obwodzie kijowskim po opuszczeniu terenu przez Rosjan: "trzeba to nazwać ludobójstwem i jak ludobójstwo rozliczyć"

fot. PAP/EPA

W Buczy pod Kijowem znaleziono masowy grób cywilów.

Firma Maxar Technologies opublikowała zdjęcie satelitarne, na którym widać głęboki na kilkanaście metrów rów wykopywany w mieście Bucza pod Kijowem. Ma to być grób masowy, w którym pochowano zamordowanych cywilów. Według lokalnych władz, znajdować się w nim ma nawet 150 ciał. W całej miejscowości Rosjanie mieli zamordować około 300 cywilów, z których część miała związana z tyłu ręce, a inni ginęli od strzału w tył głowy.

W styczniu rusza miejski program Kawka Bis! To ostatni moment na wymianę kopciucha. Na mocy uchwały antysmogowej od 1 stycznia 2024 roku korzystanie z nich będzie karane. Więcej informacji na: poznan.pl/kawka
REKLAMA

Relacje z terenów, które opuścili Rosjanie są przerażające. Dzieci miały tym służyć jako żywe tarcze. Na ulicach widać porozrzucane ciała, wycofujące się wojsko miało też zaminować teren. W samym Irpieniu ukraińscy żołnierze znaleźli blisko 650 min.


Głos w tej sprawie zabrał m.in. Mateusz Morawiecki. - Zbrodnie, których Rosjanie dopuścili się na blisko 300 mieszkańcach Buczy i w innych miastach wokół Kijowa, trzeba nazwać ludobójstwem i jak ludobójstwo rozliczyć. Wszyscy sprawcy tych zbrodni - zarówno pośredni, jak i bezpośredni - muszą zostać surowo ukarani przez międzynarodowe trybunały - wyjaśnia. - Masakra w Buczy to więcej niż sygnał alarmowy dla Europy i całego świata. To rozdzierający krzyk o sprawiedliwość, o wolność, o prawo do życia. O podstawowe i uniwersalne wartości. Unia Europejska musi skonfiskować majątek Rosji w bankach zachodniej Europy. Skonfiskować majątek rosyjskich oligarchów. Unia musi jak najszybciej zerwać wszystkie handlowe stosunki z Rosją. Europejskie pieniądze muszą przestać płynąć na Kreml. Bandycki i coraz bardziej totalitarny reżim Putina zasługuje tylko na jedno - na takie SANKCJE, KTÓRE WRESZCIE ZACZNĄ DZIAŁAĆ! - dodał. - Ukraina musi dostać więcej broni, żeby mogła bronić dzieci i kobiety z Buczy, z Mariupola i setek innych miejsc. To nasz polityczny i moralny obowiązek. Dość lawirowania i fałszywych gestów. Dość! Pani Przewodnicząca Komisji Europejskiej! Panie Przewodniczący Rady Europejskiej! Domagam się jak najszybszego zwołania Rady Europejskiej w sprawie zbrodni rosyjskich i w sprawie SKUTECZNYCH SANKCJI - zakończył.

Ale głos polskiego premiera nie jest jedynym. W podobnym tonie wypowiadają się władze amerykańskie czy brytyjski. Główna śledcza Międzynarodowego Trybunału Karnego w sprawach Rwandy i Jugosławii wezwała do wydania listu gończego za Władimirem Putinem.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

Uwaga na trasach! Może być ślisko!
2℃
0℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
11 km
Stan powietrza
PM2.5
23.27 μg/m3
Dobry
Zobacz pogodę na jutro