Reklama
Reklama

Nowe gabinety stomatologiczne w szkołach. Mogą z nich korzystać nie tylko uczniowie

Zdjęcie ilustracyjne | fot. Michael Larsson / Pixabay
Zdjęcie ilustracyjne | fot. Michael Larsson / Pixabay

W marcu i kwietniu w Wielkopolsce działalność rozpoczęło osiem nowych gabinetów stomatologicznych. Zakontraktowana została także poradnia udzielająca świadczeń stomatologicznych w znieczuleniu ogólnym, którą prowadzić będzie Uniwersyteckie Centrum Stomatologii w Poznaniu.

Wielkopolski Oddział Wojewódzki NFZ rozstrzygnął kilka postępowań związanych z opieką stomatologiczną w naszym województwie. W marcu i kwietniu działalność rozpoczęły nowe gabinety działające na terenie szkół.

Nie czekaj. Od 1 stycznia 2024 roku korzystanie z bezklasowych kotłów będzie karalne. Wymień kopciucha w miejskim programie Kawka Bis. Więcej informacji na: www.poznan.pl/kawka
REKLAMA

Od marca otwarte zostały gabinety w szkołach: przy ul. Rogozińskiej 52 w Budzyniu, przy ul. Dworcowej 11 w Kórniku. Z kolei od kwietnia młodzi pacjenci są przyjmowani w szkolnych gabinetach: przy ul. Obrzyckiej 88 w Obornikach, przy ul. Gnieźnieńskiej 7A w Kłecku, przy ul. Szkolnej 1 w Ryczywole, przy ul. Paderewskiego 4 w Śremie, pod adresem Zdziechowa 136 niedaleko Gniezna. Ósmą nową poradnią, z którą została podpisana umowa na leczenie stomatologiczne dzieci i młodzieży jest gabinet przy ul. Chodzieskiej 6A w Kaczorach. Również rozpoczyna on działalność z początkiem kwietnia.

W przypadku gabinetów działających na terenie szkół, korzystać z nich mogą nie tylko uczniowi danej placówki. Pacjentem poradni może zostać każda osoba do 18. roku życia.

To nie pierwsze gabinety stomatologiczne w Wielkopolsce działające na terenie szkół. Te otwarte wcześniej mają różne profile - niektóre to poradnie ogólnostomatologiczne, w których leczeni są dorośli i dzieci, a inne są przeznaczone wyłącznie dla dzieci i młodzieży. Zależy nam, żeby dostęp do dentysty w ramach umowy z NFZ mógł mieć każdy pacjent, dlatego cieszy nas zawarcie nowych umów. Niejednokrotnie zwracaliśmy uwagę, żeby nie zaniedbywać wizyt u dentysty. W okresie pandemii często dochodziło do takiego zjawiska, a jego konsekwencje mogą być bardzo poważne. Teraz ponownie apelujemy, żeby udać się do stomatologa, choćby na przegląd - mówi Agnieszka Pachciarz, dyrektor wielkopolskiego oddziału NFZ. W ostatnim czasie rozstrzygnęliśmy także kilka innych, ważnych dla pacjentów postępowań. W Wielkopolsce od kwietnia pojawiła się nowa poradnia udzielająca świadczeń w znieczuleniu ogólnym, którą prowadzić będzie Uniwersyteckie Centrum Stomatologii i Medycyny Specjalistycznej w Poznaniu. Oznacza to, że w tym samym miejscu pacjenci mogą uzyskać pomoc niemal we wszystkich zakresach związanych z leczeniem stomatologicznym - dodaje.

Łącznie w Wielkopolsce jest około 100 gabinetów stomatologicznych dla dzieci i młodzieży oraz ponad 500 gabinetów stomatologii ogólnej, które mają podpisaną umowę z NFZ. W gabinetach ogólnostomatologicznych mogą leczyć się zarówno dorośli, jak i dzieci.

Zakontraktowana została także poradnia udzielająca świadczeń stomatologicznych w znieczuleniu ogólnym, którą prowadzić będzie Uniwersyteckie Centrum Stomatologii w Poznaniu. Poradnia udzielająca leczenia stomatologicznego w znieczuleniu ogólnym dołączyła do szerokiego zakresu świadczeń, które w ramach umowy z NFZ można uzyskać w poznańskim Uniwersyteckim Centrum Stomatologii i Medycyny Specjalistycznej przy ul. Bukowskiej 70. Poza nią znajdują się tam poradnie: ogólnostomatologiczna, ogólnostomatologiczna dla dzieci i młodzieży, ortodontyczna dla dzieci i młodzieży, protetyki stomatologicznej oraz protetyki stomatologicznej dla pacjentów po chirurgicznym leczeniu nowotworów w obrębie twarzoczaszki,chirurgii stomatologicznej i periodontologii - informuje przekazuje Mikołaj Woźniak z WOW NFZ.

Wraz z początkiem kwietnia wielkopolscy pacjenci mogą też korzystać z nowego gabinetu stomatologicznej pomocy doraźnej. Do tej pory w naszym województwie działała w tym zakresie wyłącznie poradnia przy ul. Czajczej 1A w Poznaniu. Teraz dołączył do niej gabinet na Osiedlu 2000 10 w Racocie w powiecie kościańskim - dodaje Woźniak.

W placówce doraźnej pomocy dentystycznej pacjenci mogą uzyskać pomoc w stanach nagłych, w godzinach od 19:00 do 7:00 w dni powszednie oraz całodobowo w soboty, niedziele i dni wolne od pracy.


Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

-1℃
-5℃
Poziom opadów:
0.2 mm
Wiatr do:
17 km
Stan powietrza
PM2.5
72.24 μg/m3
Dostateczny
Zobacz pogodę na jutro