MTP: zamknięto szpital tymczasowy. Teraz jest tam noclegownia dla uchodźców z Ukrainy
Szpital covidowy w Międzynarodowych Targach Poznańskich skończył swoją działalność.
Został uruchomiony 1 lutego 2021 roku na podstawie decyzji ministra zdrowia. Początkowo uruchomione zostały dwa moduły liczące 56 łóżek, ale wraz z rozwojem epidemii, na bieżąco podejmowano decyzje o dodawaniu kolejnych.
Ten rok pokazał, jak wiele może zdziałać dobra współpraca. Dziękuję lekarzom, których praca i poświęcenie pozwoliło zapewnić opiekę setkom chorych, a także Grupie MTP, która w czasie potrzeby zaangażowała się w stworzenie i koordynację tego miejsca - mówi wojewoda wielkopolski Michał Zieliński.
W pierwszym okresie funkcjonowania szpitala łącznie było hospitalizowanych 1289 pacjentów. Na oddziale intensywnej terapii przyjęto 31 chorych. Największa liczba chorych odnotowana była w 8 kwietnia 2021 roku, znajdowały się wówczas 322 osoby zakażone Sars-CoV2.
Od 2 listopada, zgodnie z wnioskiem wojewody wielkopolskiego Michała Zielińskiego skierowanym do ministra zdrowia, szpital tymczasowy w Poznaniu wznowił swoją działalność w związku ze zwiększającą się liczbą zakażeń oraz hospitalizacji osób zakażonych wirusem SARS-CoV-2. W tym okresie hospitalizowanych było 1864 pacjentów. Od momentu uruchomienia do szpitala zostało przyjętych 3153 pacjentów.
Jako środowisko medyczne mogliśmy służyć mieszkańcom Poznania oraz Wielkopolski. Dzieło Szpitala Tymczasowego wymagało porywu kompetencji, entuzjazmu oraz zapału, jak się wydaje do tej pory, egzamin ten zdołaliśmy zdać - podkreśla dr hab. Szczepan Cofta.
W miejscu dotychczasowego szpitala tymczasowego został utworzony dodatkowy punkt dla uchodźców z Ukrainy. Wyposażone sale i łóżka zostaną przeznaczone dla osób, które uciekły przed wojną. Na dwóch z czterech pawilonów zajmowanych przez szpital, pawilonie 7 i 7A, utworzono już punkty noclegowe, gdzie schronienie może znaleźć ponad 700 osób.
Najpopularniejsze komentarze