Reklama
Reklama

Ścieki wpływają do Jeziora Kierskiego: "tak brudnego jeziora nie pamiętam od lat"

fot. Gospodarstwo Rybackie Jezioro Kiekrz FB
fot. Gospodarstwo Rybackie Jezioro Kiekrz FB

O sprawie od tygodni alarmuje Gospodarstwo Rybackie działające nad jeziorem.

Już na początku marca gospodarstwo umieściło na Facebooku nagrania, na których widać brązową plamę na jeziorze, a także ścieki płynące w stronę jeziora. Alarmowali nas o tym także Czytelnicy. - Od 3 tygodni ktoś zanieczyszcza dopływ j. Kierskiego, woda w całym jeziorze jest brązowa a po powierzchni pływa osad. Na wiosnę jak woda się ociepli może wystąpić przyducha, a i wielu poznaniaków spędza tam wolny czas - napisał Paweł.

Zdaniem Widza WTK, ścieki wpływają do jeziora od kilku miesięcy. - Od co najmniej kilku miesięcy do Jeziora Kierskiego za pośrednictwem rzeki Samicy Kierskiej obficie napływają ścieki i aktualnie stan wody w jeziorze jest tragiczny - zwłaszcza w płytszej części w ok. Kiekrza, od wlotu do ujścia Samicy Kierskiej. Mam wrażenie, że służby i instytucje odpowiedzialne za ochronę środowiska (np. WIOŚ, Wody Polskie, władze gminne) zupełnie nie przejmują się tym faktem, pomimo że zostały o tym powiadomione. Ścieki wpływają do Samicy Kierskiej z rowu melioracyjnego w Napachaniu w ok. ul. Poznańskiej i pochodzą najprawdopodobniej z oczyszczalni ścieków w Tarnowie Podgórnym - zasugerował.

Telewizja WTK przyjrzała się sprawie. Tarnowska oczyszczalnia zapewnia, że nie doszło w niej do żadnej awarii, a oczyszczanie ścieków odbywa się obecnie zgodnie ze wszystkimi procedurami. Chrystian Szpoper, który prowadzi Gospodarstwo Rybackie nad jeziorem w rozmowie z WTK stwierdził natomiast, że nie przypomina sobie sytuacji, by jezioro było aż tak brudne. A łowi tu ryby od lat.

Profesor Bogdan Chojnicki z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu w rozmowie z WTK przyznał, że wylewanie jakichkolwiek ścieków do jeziora jest największym możliwym barbarzyństwem. - Trzeba działać mocno, bo w przeciwnym razie kolejny zbiornik zamieni nam się w śmierdzącą bryję - dodał.

Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska zapowiedział kontrolę, która ma się odbyć w "najbliższym możliwym terminie".


Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

22℃
13℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
15 km
Stan powietrza
PM2.5
9.38 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro