Reklama
Reklama

Cytadela: "chwała wyzwolicielom Auschwitz" na obelisku

fot. Halina Owsianna / FB
fot. Halina Owsianna / FB

To kolejna odsłona aktów wandalizmu na obelisku, tym razem prorosyjska.

- Ten obelisk na poznańskiej Cytadeli będzie chyba ciągle miejscem niewybrednych, nowych wpisów. Oto nowe treści: "Gdybyś się zesrał IPN-nie to Armia Czerwona wyzwoliła AUSCHWITZ", "Chwała wyzwolicielom AUSCHWITZ" - napisała w niedzielę na Facebooku radna Halina Owsianna.

Już wcześniej informowaliśmy o oblaniu obelisku czerwoną farbą, owinięciu go folią w barwach ukraińskiej flagi, wymalowaniu tu szubienicy z napisem Putin, a także zamontowano na nim metalowe tabliczki z napisami np. "Wieczna cześć i chwała bohaterom". Po agresji Rosji na Ukrainę radny Grzegorz Ganowicz zaapelował o usunięcie radzieckiego symbolu z obelisku. Sprawa trafiła do wojewody wielkopolskiego i jest w tej chwili konsultowana m.in. z Instytutem Pamięci Narodowej.

Okazuje się, że Zarząd Zieleni Miejskiej ogłosił już dwa przetargi na oczyszczenie obelisku. W pierwszym nie wpłynęła żadna oferta, a drugi trzeba było unieważnić, bo zmieniły się okoliczności - w międzyczasie na obelisku zamontowano metalowe tabliczki, a więc w grę nie wchodzi już tylko oczyszczenie pomnika, ale też jego naprawa.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

Ulewa i wichura w Wielkopolsce. Woda wdarła się do szpitala
24℃
17℃
Poziom opadów:
9 mm
Wiatr do:
26 km
Stan powietrza
PM2.5
10.21 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro