Reklama

Dymka: będzie kolejna sygnalizacja świetlna na trasie, zafunduje ją Biedronka

Skrzyżowanie z ulicą Wołynki | fot. Google Street View
Skrzyżowanie z ulicą Wołynki | fot. Google Street View

Ma powstać na obecnie problematycznym skrzyżowaniu z ulicą Wołynki, a więc przy Lidlu.

Z interpelacją w tej sprawie wystąpił radny Andrzej Rataj. Jak zwrócił uwagę, w ostatnim czasie w rejonie ulic Wołynki i Luboińskiej powstały nowe bloki. Wybudowano tu także Lidla, z którego korzysta wielu mieszkańców okolicy. - Dojazd do tych budynków zapewniony jest od ulicy abpa Walentego Dymka w postaci prawoskrętu dla pojazdów jadących od centrum Poznania i ulicy abpa Antoniego Baraniaka. Brak jest jednakże dojazdu do tych budynków od ulicy abpa Walentego Dymka w postaci lewoskrętu dla pojazdów jadących od Kobylepola, ponieważ na skrzyżowaniu ulicy abpa Walentego Dymka i ulicy Stefanii Wołynki ustawiony jest znak zakazujący skręcania w lewo. Jest to rozwiązanie mające na celu utrzymanie bezpieczeństwa ruchu i uniknięcie tamowania ruchu przez pojazdy zamierzające skręcić w lewo w ulicę Stefanii Wołynki. Doprowadzenie do budowy nowego osiedla na kilkaset mieszkań, a także obiektu handlowego o dużej powierzchni, przy takim układzie drogowym doprowadziło do trudnej sytuacji dla wielu uczestników ruchu. Problem ten występuje nieustannie, prowadząc do znacznych objazdów lub do naruszania zasad ruchu drogowego przez pojazdy skręcające w lewo w ulicę Stefanii Wołynki - zauważa radny. Rataj dopytuje, czy są plany, które mogłyby zmienić tę sytuację.

Okazuje się, że miasto już w ubiegłym roku przystąpiło do pewnych prac planistycznych zmierzających w stronę przebudowy tego skrzyżowania. - Miejski Inżynier Ruchu dopuszcza umożliwienie skrętu w lewo od strony Kobylepola w ul. Wołynki jedynie po przebudowie przedmiotowego skrzyżowania, uwzględniając montaż sygnalizacji świetlnej i wyznaczenie pasa do lewoskrętu z sygnalizatorem kierunkowym. Opinię w sprawie Miejski Inżynier Ruchu przekazał dnia 21 kwietnia 2021 r. do Zarządu Dróg Miejskich, wraz z wnioskiem o zabezpieczenie środków finansowych na taką inwestycję - wyjaśnia Mariusz Wiśniewski, zastępca prezydenta Poznania.

W tym roku nastąpił kolejny przełom. - 20 stycznia została zawarta umowa partycypacyjna między ZDM a spółką Jeronimo Martins Polska S.A. w sprawie przebudowy skrzyżowania. Inwestycja będzie prowadzona w oparciu o tzw. specustawę drogową. Zgodnie z przyjętym harmonogramem, prace mają zostać zakończone w marcu 2023 roku - dodaje.

Oznacza to, że na ulicy Dymka i Wołynki pojawią się światła, a obok Lidla stanie sklep sieci Biedronka. Jego właściciel, Jeronimo Martins Polska, wyłoży pieniądze na przebudowę skrzyżowania.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

Część ostrzeżeń dla Wielkopolski odwołano!
22℃
14℃
Poziom opadów:
0.2 mm
Wiatr do:
11 km
Stan powietrza
PM2.5
8.08 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro