Reklama
Reklama

Biała parzona z Wielkopolski. Która najlepsza?

Zdjęcie ilustracyjne, archiwum | fot. Halina P.
Zdjęcie ilustracyjne, archiwum | fot. Halina P.

Oficjalnie dowiemy się tego już w poniedziałek.

Latem 2017 roku Kiełbasa Biała Parzona Wielkopolska została zarejestrowana, jako produkt posiadający Chronione Oznaczenie Geograficzne. Według tego dokumentu tylko kiełbasa produkowana zgodnie z precyzyjnie opisaną recepturą i technologią na dokładnie określonym obszarze geograficznym kraju (Województwo Wielkopolskie oraz kilka powiatów z dwóch sąsiednich województw) ma prawo być nazywana kiełbasą białą parzoną wielkopolską.

W tej chwili taki certyfikat przyznano 8 producentom. A który z nich wytwarza najlepszą? Tego chcemy się dowiedzieć podczas specjalnej oceny zorganizowanej przez Wielkopolską Izbę Rzemieślniczą w Poznaniu, Ogólnopolski Cech Rzemieślników Wędliniarzy Kucharzy oraz grupę producencką. Jest to ocena przeprowadzana w ramach cyklu imprez Wielkanoc Mięsne Święta Polska Tradycja. Warto wspomnieć, że to właśnie podczas tych certyfikacji, organizowanych z myślą o przestrzeganiu starych receptur na kiełbasę białą, zrodziła się idea ubiegania się o unijne oznakowanie. Dziś już wiemy, że wieloletnie starania przyniosły wielkopolskim wędliniarzom ogromny sukces - mówią organizatorzy akcji.

Prace komisji konsumenckiej odbędą się w najbliższy poniedziałek. O ich rezultatach będziemy informować.

Obecnie prawo produkowania kiełbasy białej parzonej wielkopolskiej posiada 8 firm posiadających certyfikat:
Zakład Mięsny sp.j. Konarczak z Pogorzeli,
Zakłady Mięsne Szajek sp. z o.o., sp. kom. z Granowa,
Zakłady Mięsne Mielczarek sp. z o.o., sp. kom. z Komornik,
Zakłady Przetwórstwa Mięsnego Dworecki sp. j. z Chojna,
WALDI Zakłady Mięsne sp. z o.o., sp. kom z Grodziska Wielkopolskiego,
AGRO-HANDEL Sp. z o.o. z Krzywinia,
Zakłady Mięsne WIWA A.J. Wróblewscy Sp. Jawna z Dopiewa,
Rzeźnictwo Zyguła Zbąszynek sp. z o.o., sp. kom ze Zbąszynka.

Zgodnie z określonymi normami, kiełbasa powinna mieć ok. 10-12 centymetrów długości i średnicę do 3,3 centymetrów. Wytwarzana jest wyłącznie z mięsa wieprzowego, wykrawanego w ciągu 48-72 godzin po uboju (co oznacza w praktyce, że musi być to mięso z Polski), średnio rozdrobnionego, uzyskiwanego z wykrawanych szynek i łopatek. Mięso I klasy musi stanowić 70% ogólnej masy, II klasy 20% a III klasy tylko 10%. Mięso użyte do produkcji jest niepeklowane, co nadaje charakterystyczny "biały" kolor. Znakiem rozpoznawczym jest zawartość majeranku - nie mniejsza niż 0,3 kg na 100 kg mięsa. Pozostałe przyprawy to: sól warzona, świeżo starty czosnek i świeżo zmielony pieprz czarny. Daje to niezwykłą kompozycję smakowo-aromatyczną, a także wizualną, nieporównywalną z żadną inną z kiełbas tego typu - przypominają miejscy urzędnicy.

Kto Twoim zdaniem robi najlepszą 'białą parzoną'?

  • 0%
  • 0%
  • 0%
  • 0%
  • 0%
  • 0%
  • 0%
  • 0%

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

Kiedy w końcu zrobi się cieplej? Mamy dobre wiadomości!
7℃
-2℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
11 km
Stan powietrza
PM2.5
9.75 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro