Reklama
Reklama

Od 3 lat czekają na zaświadczenie od urzędników o przekształceniu użytkowania wieczystego we własność

Zdjęcie ilustracyjne | fot. WTK

Sprawa dotyczy około 10 tysięcy osób w Poznaniu.

- Czy mogą Państwo zainterweniować w kwestii zaświadczeń o przekształceniu użytkowania we własność? Ustawa zobowiązywała urzędy, żeby zrobić to do końca 2019 roku, tymczasem Urząd Miasta Poznania DO DZISIAJ nie wydał zaświadczeń. W efekcie nie możemy m.in. wnieść opłaty przekształceniowej z bonifikatą - napisał do nas Czytelnik.

O sprawie pisaliśmy na naszym portalu wielokrotnie. Cztery lata temu posłowie uchwalili ustawę o przekształceniu prawa użytkowania wieczystego gruntów zabudowanych na cele mieszkaniowe w prawo własności gruntów. Przepisy zaczęły obowiązywać na początku 2019 roku, co oznacza, że właściciele mieszkań czy domów jednorodzinnych stali się także właścicielami gruntów, na których stoją ich lokale. Konieczne jest jednak zapłacenie tzw. opłaty przekształceniowej.

Właściciele mieszkań mają dwie opcje. Pierwsza - decydujemy się na płacenie równej kwoty przez najbliższych 20 lat. Kwota jest równa ostatniej opłacie za użytkowanie wieczyste. Druga - płacimy jednorazowo i korzystamy z prawa do bonifikaty. W przypadku Poznania bonifikata wynosi do aż 75%. Aby móc przeprowadzić przekształcenie, konieczne jest otrzymanie od Urzędu Miasta zaświadczenia o przekształceniu użytkowania. Zgodnie z założeniami, urzędnicy w całej Polsce powinni wysłać takie zaświadczenia do mieszkańców maksymalnie do końca 2019 roku.

Mamy marzec 2022 roku, a część poznaniaków wciąż nie otrzymała dokumentu. - W momencie wejścia w życie ustawy przekształceniowej (1 stycznia 2019 r.) szacowano, że przekształcenie z mocy prawa objęło ok. 50 000 użytkowników wieczystych (ok. 15 000 na nieruchomościach Skarbu Państwa, a ok. 35 000 na nieruchomościach Miasta Poznania). Obecnie do wydania pozostaje jeszcze ok. 10 000 zaświadczeń o przekształceniu prawa użytkowania wieczystego w prawo własności dotyczących nieruchomości wielomieszkaniowych i domów jednorodzinnych - wyjaśnia Grażyna Zyber, kierowniczka Oddziału Przekształcania Prawa Użytkowania Wieczystego w Prawo Własności Wydziału Gospodarki Nieruchomościami UMP.

Urzędnicy zapewniają, że wniesienie opłaty rocznej przed otrzymaniem zaświadczenia o przekształceniu od urzędników nie oznacza, że po otrzymaniu zaświadczenia opłatę trzeba będzie wnieść ponownie. - Mieszkańcy, którzy nie otrzymali do dzisiaj zaświadczenia, dzięki znowelizowaniu przepisu art. 20 ust. 2 ustawy przekształceniowej, zachowują prawa do bonifikaty za pełen okres 20 lat. Opłatę roczną za 2022 r. należy uiścić do 31 marca br. Zostanie ona zaliczona na poczet rocznej lub jednorazowej opłaty przekształceniowej - dodaje Zyber.

Jeśli chcemy skorzystać z 75-procentowej bonifikaty, musimy poczekać na zaświadczenie od urzędników. Po jego otrzymaniu mamy 2 miesiące na pisemne zgłoszenie zamiaru wniesienia opłaty jednorazowej.

Reklama

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

15℃
7℃
Poziom opadów:
2.3 mm
Wiatr do:
19 km
Stan powietrza
PM2.5
11.83 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro