Reklama

Niezwykła akcja w Szamocinie: wolontariusze remontują stary Dom Dziecka, by przyjąć sieroty z Ukrainy

fot. zrzutka.pl
fot. zrzutka.pl

Remont odbywa się w głównej mierze dzięki ludziom dobrej woli.

Wielkie poruszenie - tak można podsumować akcję, jaka od mniej więcej trzech tygodni trwa w Szamocinie na terenie powiatu chodzieskiego. Powiat Chodzieski jest właścicielem budynku po dawnym Domu Dziecka w tej miejscowości i już dawno temu podjęto decyzję, że obiekt zostanie sprzedany. Ale nie zgłosił się żaden chętny. Budynek stał pusty i zdecydowano się go przekazać pod miejsce zakwaterowania dla dzieci z Domu Dziecka z Ukrainy. Ma tu trafić około 40 dzieci z opiekunami.

Szybko okazało się, że mieszkańcy nie tylko Szamocina, ale też całej okolicy, chcą pomóc. Wśród wolontariuszy, którzy przeprowadzają tu prace remontowe, jest firma budowlana byłego wychowanka szamocińskiego Domu Dziecka. Do remontu jest ponad 20 pomieszczeń - w tym 17 pokoi, 2 łazienki i 2 kuchnie. Budynek przez dwa lata był wyłączony z użytku, ale wciąż działa tu chociażby ogrzewanie, więc ten problem wolontariusze mają z głowy, ale jest inny problem.

- Jeśli mieliście słaby dzień bo ktoś Was wyjątkowo wnerwił to ta historia przywróci Wam wiarę w człowieka - napisał na Facebooku Filip Chajzer, który nagłośnił szamocińską akcję. - Dominik jest ikoną tego przedsięwzięcia. Wychowanek właśnie tego domu dziecka, który dziś prowadzi firmę budowlaną. Razem z kolegą na dwie ekipy remontowe pracują aż się kurzy! (Dosłownie) Największym wyzwaniem jest remont dachu. Tego jeszcze nie dźwignęli. Jeśli są tu dobrzy ludzie, którzy "robią w dachach" to proszę o kontakt z [email protected] /+48 888106085. Michał to pomysłodawca akcji i mój świetny kumpel ze ZŁOMBOLu. Sam Złombol przekazał już sprzęt RTV AGD. Jeśli też chcesz pomóc - welcome! - dodał Chajzer.

Trwa też internetowa zbiórka na remont obiektu, która już przekroczyła zakładaną kwotę. Pomóc można TUTAJ.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

Jest ostrzeżenie meteo dla całego województwa. Może być niebezpiecznie
24℃
13℃
Poziom opadów:
0.5 mm
Wiatr do:
18 km
Stan powietrza
PM2.5
4.16 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro