Reklama

Park Chopina: "kiedyś spacer tutaj był przyjemnością". Teraz jest śmietnisko?

Śmieci w Parku Fryderyka Chopina w Poznaniu. | fot. Czytelniczka
Śmieci w Parku Fryderyka Chopina w Poznaniu. | fot. Czytelniczka

Mieszkanka Poznania ubolewa nad estetyką parku.

Park Fryderyka Chopina to jeden z najstarszych parków poznańskich znajdujący się na Starym Mieście, dokładnie przy ul. Podgórnej. Niegdyś pełnił rolę ogrodu botanicznego dla mnichów jak i później dla gimnazjum św. Marii Magdaleny. Od 1815 roku przejął go Antoni Radziwiłł, chciał urządzić z niego ogród dworski. Udało mu się połączyć styl francuski z angielskim. Park stał się bardzo ważnym miejscem spotkań politycznych oraz o charakterze rozrywkowym. W trudnym czasie germanizacji Polacy nie mogli wchodzić do ogrodu dworskiego. W czasach głębokiej komuny park stał się placem zabaw dla urządzonego tam przedszkola. Na początku lat 2000 przywrócono parkowi dawny blask, odbudowano ogrodzenie a pomnik Chopina stoi do dziś na swoim miejscu.

W ostatnim czasie mieszkańcy Poznania zwracają uwagę na fakt, że park coraz częściej bywa zaśmiecany przez odwiedzających i spacerowiczów. Kosze są szybko zapełniane odpadami, sypią się z nich śmieci, co burzy krajobraz dawnego ogrodu dworskiego.

Napisała do nas w tej sprawie Czytelniczka - Chciałabym podzielić się z państwem tym, co dzieje się od jakiegoś czasu w poznańskich parkach w centrum poznania . Szczególnie w Parku Chopina. Kiedyś spacer w parku ( mimo, że w centrum poznania ) bywał przyjemnością. Od jakiegoś czasu służby porządkowe zamiast pojawiać się codziennie pojawiają się może raz w tygodniu. Niestety śmieci są wszędzie, wokół każdego kosza i ławek... i tak potrafią leżeć cały tydzień , i codziennie przybywają kolejne śmieci.

Służby porządkowe w Poznaniu odbierają śmieci regularnie, zgodnie z harmonogramem, jednak ilość generowanych śmieci przez spacerowiczów powoduje, że służby nie nadążają ze zbieraniem odpadów. Miasto Poznań zapewniło, że dokłada wszelkich starań aby codziennie utrzymywać w czystości ulice, chodniki oraz miejsca publiczne. Ponadto w 2021 roku wiceprezydent Poznania Mariusz Wiśniewski wyjaśniał odpowiadając na interpelację jednego z radnych, że kosze znajdujące się przy głównych ulicach opróżniane są codziennie w godzinach porannych, natomiast kosze przy mniej ruchliwych ciągach komunikacyjnych opróżniane są w poniedziałki, środy i piątki, również w godzinach porannych. Dodatkowo prowadzony jest monitoring pod kątem przepełniania się koszy ulicznych, gdyż zawarte przez Zarząd Dróg Miejskich umowy z firmą odpowiedzialną za opróżnianie koszy, przewidują możliwość ich dodatkowego (interwencyjnego) opróżniania w godzinach popołudniowych - informował Urząd Miasta Poznania na oficjalnej stronie.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

Jest ostrzeżenie meteo dla całego województwa. Może być niebezpiecznie
22℃
12℃
Poziom opadów:
0.2 mm
Wiatr do:
25 km
Stan powietrza
PM2.5
4.16 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro