Reklama

Zniesienie nakazu noszenia maseczek od poniedziałku! Nie będzie też izolacji i kwarantanny

fot. Ministerstwo Zdrowia
fot. Ministerstwo Zdrowia

Decyzję ogłosił minister zdrowia.

- Dzisiejsze przypadki to blisko 26 proc. mniej zakażeń niż tydzień temu. Tempo spadku zmalało, ale od 4 dni jest przyśpieszenie i jest większe niż nawet 20 proc. Wczoraj średnia liczba spadła poniżej 10 tys. - mówił w trakcie konferencji Adam Niedzielski. - Bardzo uważnie obserwowaliśmy, co się dzieje z nowymi przypadkami w ostatnim tygodniu, jaki jest efekt powrotu dzieci do szkół i dużego napływu uchodźców. Z naszej perspektywy oba zjawiska nie przyczyniły się do przełamania tendencji spadkowej. Przyspieszenie spadków widać też na poziomie zleceń - dodał.

Jak zauważył minister zdrowia, wariant Omikron jest mniej dolegliwy, bo choć zakażeń w piątej fali było sporo, osób hospitalizowanych było mniej niż w poprzednich falach. - Zarówno sytuacja międzynarodowa, jak prognozy są pozytywne. Przewidujemy, że do końca kwietnia będziemy mieli redukcję zakażeń i hospitalizacji. Jeśli jest więcej zakażeń, nie widać zwiększonej liczby hospitalizacji. Wielka Brytania i Niemcy notują więcej zakażeń, ale podjęły decyzję o zniesieniu wszystkich obostrzeń - zaznaczył.

Tym samym minister zdrowia podjął decyzję, że od 28 marca, a więc od najbliższego poniedziałku, zniesiony zostanie obowiązek noszenia maseczek w pomieszczeniach. Jest jeden wyjątek. Obowiązek zasłaniania ust i nosa zostanie utrzymany w podmiotach leczniczych. - Rekomenduję jednak noszenie maseczek w miejscach dużych skupisk ludzkich - przyznał Niedzielski.

Równocześnie poinformowano, że od poniedziałku zniesiona zostanie izolacja i kwdaranna. - Pacjenci zidentyfikowani jako pozytywni, będą musieli sami się izolować w domu - wytłumaczył minister zdrowia. Oznacza to koniec z izolacją domową, kwarantanną dla współdomowników i kwarantanną graniczną.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

Znowu ostrzeżenie meteo dla całego regionu!
22℃
13℃
Poziom opadów:
0.9 mm
Wiatr do:
19 km
Stan powietrza
PM2.5
5.86 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro