Reklama

Rekrutacja do przedszkoli. Ostatni moment, by złożyć wniosek!

fot. UM Poznań
fot. UM Poznań

Wstępne wyniki zostaną ogłoszone 13 kwietnia.

Wnioski o przyjęcie dziecka można składać do piątku, 25 marca.

TEJ! Zasługujesz na jesienny relaks. Linea Mare***** nad morzem to idealne miejsce na wypoczynek wśród sosnowych lasów. Odkryj spokój i komfort w wyjątkowym otoczeniu.
REKLAMA

Aby zapisać dziecko do przedszkola lub oddziału przedszkolnego w szkole podstawowej, najpierw należy wypełnić wniosek. Druk można pobrać w każdej placówce lub wypełnić go za pośrednictwem strony internetowej (http://www.nabor.pcss.pl/poznan). Wydrukowany i podpisany dokument można zanieść do wybranej placówki lub zeskanować i przesłać z wykorzystaniem systemu Nabór. To samo dotyczy potrzebnych oświadczeń.

W rekrutacji na nowy rok szkolny, tak jak w latach poprzednich, rodzic może wskazać 5 placówek.

O przyjęciu dziecka do przedszkola decydują punkty, zdobyte w procesie rekrutacji. Pod uwagę brane są kryteria ustawowe i samorządowe. Te pierwsze mają jednakową wartość - 50 punktów. Otrzyma je dziecko, które: pochodzi z rodziny wielodzietnej, jest wychowywane przez samotnego rodzica, zmaga się z niepełnosprawnością, ma rodziców lub rodzeństwo z niepełnosprawnościami albo wychowuje się w rodzinie zastępczej - informują miejscy urzędnicy.

W stolicy Wielkopolski dodatkowe punkty otrzymają dzieci, których rodzice pracują (11 pkt.) i płacą podatki w Poznaniu (12 pkt.) oraz mające rodzeństwo w danej placówce (10 pkt.). Znaczenie ma również fakt, czy rodzic wskazał dane przedszkole jako pierwszej preferencji (5 pkt.), drugiej (4 pkt.), trzeciej (3 pkt.), czwartej (2 pkt.) czy piątej (1 pkt.). Punkty dostanie również rodzeństwo, ubiegające się jednocześnie o przyjęcie do tej samej placówki (3 pkt.). Od kilku lat w Poznaniu istotne podczas rekrutacji są także obowiązkowe szczepienia dziecka. Przysługuje za to dodatkowe 5 pkt. (kryterium to spełniają także maluchy, które z przyczyn medycznych nie podlegają Programowi Szczepień Ochronnych) - precyzują.

Rodzice i opiekunowie dzieci, spełniający określone kryterium, zobowiązani są potwierdzić to, dostarczając stosowne dokumenty i oświadczenia.

W przypadku, gdy dziecko nie zostanie zakwalifikowane i przyjęte do żadnej placówki, rodzic otrzyma dla niego imienne skierowanie do przedszkola, szkoły podstawowej z oddziałami przedszkolnymi lub przedszkola publicznego prowadzonego przez inny organ, które dysponuje wolnymi miejscami - dodają urzędnicy.

Skierowania będą sporządzane w dniach od 16 maja do 10 czerwca. Jeśli rodzic nie skorzysta z tego rozwiązania, może brać udział w rekrutacji uzupełniającej, która rozpocznie się 13 czerwca.

Miasto ma obowiązek zapewnić opiekę wszystkim chętnym maluchom w wieku 3-6 lat. W przyszłym roku szkolnym 2022/2023 na dzieci czekać będzie łącznie około 14 000 miejsc w 118 przedszkolach prowadzonych przez Miasto Poznań. Do tego dochodzi ok. 2000 miejsc w placówkach publicznych prowadzonych przez inny organ oraz ok. 300 miejsc w oddziałach przedszkolnych w szkołach podstawowych - dodają urzędnicy.

W rekrutacji do przedszkoli mogą brać udział także ukraińskie dzieci. Będą przyjmowane na takich samych warunkach jak polskie maluchy - kończą.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

10℃
1℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
10 km
Stan powietrza
PM2.5
14.30 μg/m3
Dobry
Zobacz pogodę na jutro