Reklama

W Poznaniu może już być ponad 40 tysięcy uchodźców z Ukrainy. Do szkół i przedszkoli zapisano ponad 3000 dzieci

Punkt z pomocą na Poznaniu Głównym | fot. LT

Miasto poinformowało o aktualnej sytuacji.

Z najnowszych danych wynika, że w miejscach zapewnionych przez rząd na terenie Poznania rozlokowano obecnie 2007 osób. Przebywają oni m.in. w hali Arena, ale też na terenie MTP, w hotelach, pensjonatach. - W sumie takich miejsc jest w Poznaniu zorganizowanych 2570 - mówił w trakcie wtorkowej konferencji Mariusz Wiśniewski, zastępca prezydenta Poznania.

- Do 21 marca wydaliśmy w punkcie ZTM na MTP 22 581 zaświadczeń pozwalających na bezpłatną jazdę komunikacją miejską. Szacujemy, że uchodźców jest w Poznaniu powyżej 40 tysięcy, ale podkreślam, że są to szacunki - dodał. Wiśniewski podał też, ile dzieci zapisano do przedszkoli i szkół w mieście. - Do przedszkoli przyjęto do dzisiaj 498 dzieci z Ukrainy. Do szkół podstawowych 2276 dzieci, a do do szkół ponadpodstawowych 239 osób. To w sumie ponad 3000 dzieci z Ukrainy w naszych placówkach oświatowych - wyjaśniał. Miasto wydało już 1,5 tysiąca numerów PESEL dla uchodźców. Kolejne 12 tysięcy osób zarejestrowało się w kolejce po PESEL.

W trakcie konferencji przypomniano, że od czwartku w Poznaniu będzie można składać wnioski o świadczenie dla osób, które zdecydowały się przyjąć pod swój dach uchodźców z Ukrainy. To 40 złotych na osobę za dzień maksymalnie przez 60 dni. Wyjaśniono, że wnioski będzie można składać w POK ZKZL oraz w siedzibie głównej ZKZL przy ulicy Matejki. Urzędnicy apelują, by wnioski składać po zakończeniu udzielania pomocy uchodźcom - świadczenie otrzymuje się bowiem za już przekazaną pomoc, a nie w formie zaliczki na przyszłość.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

3℃
-1℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
20 km
Stan powietrza
PM2.5
28.21 μg/m3
Dobry
Zobacz pogodę na jutro