Reklama

Mali mieszkańcy Jeżyc zaprojektowali ulicę Słowackiego. Wykorzystano około 10 tys. klocków LEGO

Warsztaty o ul. Słowackiego w Szkole Podstawowej nr 36 | fot. ZDM w Poznaniu
Warsztaty o ul. Słowackiego w Szkole Podstawowej nr 36 | fot. ZDM w Poznaniu

Uczniowie klas 4-6 ze szkoły nr 36 na Jeżycach zamienili się w projektantów. Tak spędzili pierwszy dzień wiosny.

Celem kreatywnych warsztatów, zorganizowanych przez ZDM, było poznanie pomysłów i potrzeb dzieci, a także przybliżenie uczniom tematów związanych z projektowaniem przestrzeni miejskiej i bezpieczeństwem na drodze.

Nie czekaj. Od 1 stycznia 2024 r. korzystanie z bezklasowych kotłów jest karalne. Wymień kopciucha w miejskim programie Kawka Bis. Zgłoś się i otrzymaj nawet 40 000 zł.
REKLAMA

Dzieci obejrzały najpierw krótką prezentację o tym czym jest ulica i jakie zasady bezpieczeństwa panują na niej. Temat omówili w bardzo przystępny sposób przedstawiciele Zarządu Dróg Miejskich i Miejskiego Inżyniera Ruchu i Miejskiego Konserwatora Zabytków. Uczniowie poszli w teren, by zobaczyć, jak wygląda przestrzeń przed szkołą i co ewentualnie można by poprawić. W ostatniej części warsztatów dzieci projektowały ulicę. Najstarsza grupa projektowała z wykorzystaniem profesjonalnego programu graficznego. Pomocą w projektowaniu służyli architekci będący przedstawicielami Stowarzyszenia Architektów Polskich Oddział Poznań. Uczniowie stworzyli wspólnie jeden projekt.

Najmłodsi uczniowie podczas projektowania mieli do dyspozycji klocki LEGO. Specjalne makiety, odwzorowujące teren przed szkołą, przygotował Mateusz Wawrowski, pasjonat klocków LEGO. Do stworzenia pięciu makiet wykorzystał około 10 tysięcy klocków. Młodzi projektanci mogli korzystać z dodatkowych klocków, dzięki którym wprowadzali na ulicy nowe elementy lub modyfikowali istniejące. Na koniec warsztatów powstało pięć kolorowych makiet.

Dzieci z ciekawością i zaangażowaniem uczestniczyły w tych niecodziennych lekcjach. Powstały projekty, na których nie zabrakło zieleni, kolorowych nawierzchni, miejsc do odpoczynku i odrabiania lekcji. Uczniowie nie zapomnieli również o kierowcach i rowerzystach. Pomysły małych projektantów zostaną uwzględnione przy modernizacji ulicy Słowackiego w 2023 roku - poinformował ZDM w Poznaniu.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

31℃
17℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
12 km
Stan powietrza
PM2.5
13.21 μg/m3
Dobry
Zobacz pogodę na jutro