Reklama
Reklama

Polska ma wydać w tym roku 2,2 mld euro na pomoc Ukraińcom. Ale kosztów jest więcej

Zdjęcie ilustracyjne | fot. Straż graniczna / TT

To kwota bez opieki medycznej i edukacji.

Jak podaje Polska Agencja Prasowa, polski rząd szacuje, że na pomoc uchodźcom w najbliższym czasie nasz kraj wyda "wiele miliardów euro". Tylko w tym roku ma to być 2,2 mld euro bez opieki medycznej i edukacji, ostateczna kwota będzie więc zdecydowanie wyższa. Dane pochodzą od instytucji publicznych i z urzędów wojewódzkich.

Na co konkretnie trafią pieniądze? Najwięcej, około 1,6 mld euro, pochłonie zakwaterowanie oraz zaspokojenie podstawowych potrzeb uchodźców z Ukrainy. Około 300 mln euro ma kosztować pomoc humanitarna przekazana Ukrainie. 200 mln euro pochłoną "działania preintegracyjne", a za około 80 mln euro ma zostać kupiony sprzęt.

Stosowne wyliczenia zostały przedstawione oficjelom z Unii Europejskiej. We wtorek przedstawiciele UE przyjadą do Polski, by m.in. rozmawiać o możliwym wsparciu Polski w procesie pomagania uchodźcom. Nie podjęto jednak jeszcze decyzji o utworzeniu konkretnych instrumentów finansowych, które miałyby pomóc rozwiązać kryzys, z jakim mierzy się obecnie Europa.

Straż graniczna w poniedziałek podała, że od początku wojny w Ukrainie do Polski dotarło 2,114 mln uchodźców z tego kraju.

Reklama

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

3℃
0℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
11 km
Stan powietrza
PM2.5
25.17 μg/m3
Dobry
Zobacz pogodę na jutro