Reklama

Ambulans z Wielkopolski umożliwił transport osoby z niepełnosprawnością z Ukrainy

Jeden z nowych ambulansów został wykorzystany podczas transportu mężczyzny z niepełnosprawnością, uciekającego przed wojną z przejścia granicznego w Medyce do Poznania. Dotychczasowe pojazdy nie pozwalały na przewożenie elektrycznych wózków - nowe posiadają odpowiednie zabezpieczenia i są wystarczająco przestronne.

Pandemia pokazała jak bardzo w Polsce brakuje ambulansów. Służą one do transportu pacjentów ale przede wszystkim to pierwsze miejsce gdzie toczy się walka o życie pacjenta. Dlatego tak ważne jest by ratownicy dysponowali nowoczesnym sprzętem. Przy wsparciu z unijnej dotacji Wojewódzka Stacja Pogotowia Ratunkowego otrzymała 15 nowych ambulansów.

Stare pojazdy są już mocno wysłużone - sprzęt ze względu na silne środki dezynfekcyjne szybko się zużywa. Nowe wyposażone są także w najnowocześniejszy, dostępny obecnie sprzęt, co pozwala na bardziej wydajną pracę ratowników podczas interwencji. Więcej pojazdów sprawi, że czas oczekiwania na karetkę znacznie się skróci, co również zwiększa szansę na przeżycie człowieka. Pacjenci, którzy już są w lecznicach szybko i komfortowo będą mogli być przetransportowani do innych placówek, gdzie otrzymają niezbędną pomoc specjalistów.

Nowa przyszłość z programem Fundusze Europejskie dla Wielkopolski 2021-2027

Ruszają negocjacje w sprawie unijnego programu Fundusze Europejskie dla Wielkopolski 2021-2027. Marszałek Województwa Marek Woźniak wysłał projekt programu do Komisji Europejskiej. Nowa perspektywa, to nowe środki, ale też inne zasady.

Zmieni się sporo - przede wszystkim Wielkopolska - jako region przejściowy - będzie miała do dyspozycji mniej środków i to o 400 mln euro. Budżet wyniesie 2,058 mld euro a składać się na niego będą trzy różne fundusze: Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego i Europejski Fundusz Społeczny (1,67 mld euro) oraz Fundusz Sprawiedliwej Transformacji dedykowany Wielkopolsce Wschodniej (387 mln euro).

Cyfrowa, zielona, społeczna

Taka ma być Wielkopolska w kolejnych latach. Nastąpi większa koncentracja tematyczna inwestycji. W ramach Funduszu Sprawiedliwej Transformacji Wielkopolska Wschodnia (miasto Konin oraz powiaty: koniński, kolski, słupecki i turecki) otrzyma wsparcie pozwalające na rezygnację z działalności skupionej wokół węgla i tym samym transformację przemysłu na neutralny dla klimatu. Nowością w programie będzie również wspieranie inicjatyw lokalnych za pośrednictwem lokalnych grup działania. Oddolnie będzie wdrażany także instrument Zintegrowane Inwestycje Terytorialne (ZIT).To nie nowość, a do obecnie działających ZIT-ów dołączą kolejne: w subregionie konińskim, leszczyńskim, gnieźnieńskim i pilskim.

Nie zabraknie także dobrze znanych Wielkopolanom inwestycji w ścieżki rowerowe, zeroemisyjny transport czy wsparcie seniorów i potrzebujących. Fundusze zostaną przeznaczone na wzrost innowacyjności, napływ badań i technologii, ekspansji zagranicznej podmiotów gospodarczych z regionu czy większe wykorzystanie narzędzi informatycznych: w edukacji, na rynku pracy i w gospodarce.

Więcej na temat nowych ambulansów oraz programu Fundusze Europejskie dla Wielkopolski 2021-2027 w najnowszym odcinku magazynu "Zmieniamy Wielkopolskę" (odc. 71).


Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

4℃
-4℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
14 km
Stan powietrza
PM2.5
72.40 μg/m3
Dostateczny
Zobacz pogodę na jutro