Reklama
Reklama

Lech Poznań obchodzi 100 lat istnienia. Dziś "Jubileuszowy jubel"

fot. UM Poznań
fot. UM Poznań

W sobotę na stadionie miejskim przy ul. Bułgarskiej odbędzie się mecz ligowy z Jagiellonią Białystok, podczas którego zawodnicy obu zespołów ubrani będą w stroje retro.

Za oficjalną datę powstania klubu uznaje się 19 marca 1922 roku, kiedy zarejestrowano klub w okręgowym związku piłkarskim. Początkowo nie nosił on jednak nazwy Lech, a Lutnia. Zespół nie grał też przy Bułgarskiej, ale na Dębcu.

Z okazji setnych urodzin Kolejorz przygotowuje "Jubileuszowy jubel". W sobotę 19 marca o godzinie 20 rozpocznie się mecz z Jagiellonią Białystok. Zawodnicy Kolejorza wybiegną na murawę w strojach retro, które zostały przygotowane specjalnie na tę okazję. Również zespół Jagiellonii Białystok wystąpi w okolicznościowych koszulkach, co jeszcze bardziej podkreśli wyjątkowy charakter meczu. Na trybunach stadionu przy Bułgarskiej zasiądzie dziś około 40 tysięcy kibiców .

Świętowanie już widać na poznańskich ulicach. Od początku marca ulice dojazdowe do stadionu zostały udekorowane chorągiewkami w barwach Lecha, a od piątku do niedzieli wiszą one również na tramwajach i autobusach. Dekoracje pojawią się też na kostkach wokół stadionu z grafikami upamiętniającymi piłkarzy. Przed obiektem ustawione będą fotobudki, w których będzie można wykonać "historyczne zdjęcie", pojawi się też duży trójwymiarowy napis KOLE100RZ jako makieta do pamiątkowej fotografii.

100-leciu Lecha poświęcono specjalne wydanie Kroniki Miasta Poznania. Powstał też specjalny komiks "Jedenastka z Bułgarskiej".

Wśród około 40 tysięcy kibiców pojawią się specjalni goście - byli piłkarze, trenerzy, a także prezesi Lecha Poznań. Zasiądą w centralnym miejscu, a zawodnicy ze Złotej XI - w loży prezydenckiej. Nie zabraknie najważniejszych osób w polskim futbolu - władz zarówno Polskiego Związku Piłki Nożnej, jak i Ekstraklasy SA.

Jeszcze przed pierwszym gwizdkiem pojawią się animacje laserowe na wewnętrznej stronie membrany (na trybunach Białasa oraz Czapczyka) - będzie tam piłkarz kopiący piłkę czy też jadąca lokomotywa, która jest jednym z symboli Lecha, nawiązującym do jego kolejowej przeszłości. Playlista tego dnia złożona będzie z piosenek historycznych, a piłkarze wyjdą na murawę przy dźwiękach hymnu Lecha - zapowiadają miejscy urzędnicy.Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

23℃
9℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
10 km
Stan powietrza
PM2.5
5.99 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro