Reklama
Reklama

Zrobiła zbiórkę "na pomoc dla uchodźców", zebrane pieniądze wydawała na siebie

fot. policja
fot. policja

Zatrzymała ją policja.

W środę do pilskich policjantów zgłosił się mężczyzna, który podejrzewał, że padł ofiarą oszustwa. - Zgłaszający opisał sytuację, w której za pośrednictwem popularnego komunikatora otrzymał prywatną wiadomość z prośbą o dołączenie do zbiórki i wpłatę środków na rzecz pomocy obywatelom Ukrainy. Chcąc wesprzeć zbiórkę przelał dobrowolnie kilkadziesiąt złotych, jednak po transakcji nabrał podejrzeń co do jej legalności - wyjaśnia Wojciech Zeszot z pilskiej policji.

Sprawą zajęli się policjanci, którzy szybko potwierdzili, że zbiórka była fikcyjna. - Następnego dnia w godzinach porannych mundurowi zatrzymali podejrzaną kobietę. Okazała się nią mieszkanka Piły w wieku 30 lat. Kobieta wysyłała prywatne wiadomości do osób, które były członkami grup pomocowych na jednym z portali społecznościowych i nakłaniała do przekazania środków finansowych. Przyznała, że zebrane w ten sposób pieniądze trafiły w jej ręce i zostały spożytkowane na codzienne zakupy - dodaje.

Straty oszacowano na ponad 1000 złotych. Ofiarą kobiety padło kilkanaście osób. Policjanci szukają teraz osób, które zostały przez nią oszukane. 30-latce grozi do 8 lat więzienia za oszustwo.

- Apelujemy o zachowanie ostrożności. Wiele osób wykazuje duży poziom empatii oraz wrażliwości na trudną sytuację, która dotknęła obywateli Ukrainy. Prosimy, aby chcąc nieść pomoc, weryfikować zbiórki, na które chcemy przekazać środki pieniężne. Niestety zdarzają się przypadki osób, które z premedytacją wykorzystują ludzkie tragedie, aby się wzbogacić. Zachowajmy ostrożność, korzystajmy ze sprawdzonych i legalnych zbiórek na rzecz pomocy potrzebującym - apeluje Zeszot.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

Kiedy w końcu zrobi się cieplej? Mamy dobre wiadomości!
4℃
-1℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
14 km
Stan powietrza
PM2.5
6.47 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro