Reklama
Reklama

Problemy z wyrobieniem paszportu wciąż aktualne. "Zastanawiam się czy otrzymanie paszportu jest obecnie równie trudne jak w czasach komunistycznych"

Nie ma dnia, by do naszej redakcji nie pisano w sprawie trudności związanych z umówieniem wizyty w wydziale paszportowym.

- Od kilku tygodni, o ile nie miesięcy, jest bardzo duże utrudnienie w dostępie do urzędu. Praktycznie nie ma szansy na rejestrację internetową. Na miejscu okazuje się, że od dłuższego czasu nie działa biletomat i zostanie on naprawiony dopiero w kwietniu. Obsługiwani są praktycznie tylko ci klienci, którzy maja rezerwację internetową. Pozostali są obsługiwani po wielogodzinnych oczekiwaniach i tylko za zgodą urzędnika. Jest dla mnie kompletnie niezrozumiałe dlaczego nie istnieje osobnych kilka okienek do obsługi ludzi bez wcześniejszego umówienia się - pisze do nas Czytelnik. - Ludzie tracą czas, pieniądze i nerwy. Zastanawiam się czy otrzymanie paszportu jest obecnie równie trudne jak w czasach komunistycznych? Czy specjalnie limituje się ilość wydawanych paszportów - dopytuje.

W tej samej sprawie napisała do nas Maria. - W Poznaniu wiadomo o długiej kolejce na złożenie wniosku o nowy paszport dla Polaków, ale strona do internetowego umówienia wizyty w Oddziale Paszportów ul. ks. Jakuba Wujka 1 nie działa, nie ma możliwości rezerwacji wizyty nawet na termin 30 kwietnia a na maj kalendarza nie ma - pisze.

- Od jakiegoś czasu próbuję wyrobić paszport swojej córce. Rezerwacja internetowa nie istnieje, ciągle pokazuje że brak wolnych terminów, telefon odrzuca połączenie. W jaki sposób można wyrobić paszport ? Mamy XXI wiek i działanie urzędu jest skandaliczne. Czyżby celowe działanie państwa żeby nie wydawać dokumentu? Takiego czegoś nie pamiętam jeszcze po 89 roku. Przecież za wydanie paszportu się płaci i państwo ma zysk - zauważa Dariusz.

O problemach pisaliśmy już na początku marca i w tej sprawie nic się nie zmieniło. Wielkopolski Urząd Wojewódzki podaje, że w Poznaniu, Kaliszu, Koninie, Lesznie i Pile nie ma szans na umówienie się na wizytę w marcu. Od najbliższego poniedziałku, 21 marca, lokalizacje paszportowe w Poznaniu, Kaliszu, Lesznie i Pile będą przyjmować klientów w standardowych godzinach (w poniedziałki do 18.00). Od 4 kwietnia umawianie wizyt odbywać się będzie stacjonarnie i internetowo, bez możliwości rezerwacji przez telefon. Na miejscu konieczne będzie pobranie biletu z biletomatu.

W przypadku terenowych punktów paszportowych w Nowym Tomyślu, Gnieźnie, Szamotułach, Ostrowie Wielkopolskim i Środzie Wielkopolskiej, nie ma szans na wizytę już do końca kwietnia. Od 2 maja w tych punktach nie będzie można rezerwować wizyty telefonicznie, a jedynie stacjonarnie - po pobraniu biletu.

Sytuacja jest trudna nie tylko w Poznaniu. W całej Wielkopolsce, ale i Polsce, mniej więcej od ferii zimowych obserwowany jest wzrost zainteresowania wyrobieniem paszportu. Wprowadzono pracę w weekendy i wydłużono godziny funkcjonowania wydziału, by usprawnić obsługę mieszkańców. Portal wlkp24.info podaje, że do Ostrowa Wielkopolskiego, w którym także można składać wniosek o paszport, przyjeżdżają nawet mieszkańcy innych województw - dolnośląskiego czy łódzkiego.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

13℃
1℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
18 km
Stan powietrza
PM2.5
9.75 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro