Koniec z rozdeptywaniem ropuch przy Avenidzie. Płazy zostaną przeniesione na teren Hipodromu Wola
O problemach ropuch zielonych mieszkających w sąsiedztwie centrum handlowego Avenida pisaliśmy już 3 lata temu.
Ropuchy zielone w Polsce są pod ochroną. Od lat gatunek ten zamieszkuje rejon zbiornika retencyjnego i fontanny przy CH Avenida. Już w 2019 roku pisaliśmy, że ropuchy prawdopodobnie przybyły w ten rejon z Wolnych Torów. Niestety nie jest to miejsce dla nich - bywają rozdeptywane przez pieszych i rozjeżdżane przez samochody. Sprawą od lat zajmowała się straż miejska we współpracy ze specjalistami chociażby z Uniwersytetu Przyrodniczego. W końcu płazy trafią w inną lokalizację.
Jak informuje Avenida, obecnie w zbiorniku przy centrum handlowym żyje około 300-400 ropuch. Avenida w najbliższym czasie musi zwrócić teren, na którym znajduje się zbiornik retencyjny, właścicielowi - spółce PKP S.A. Musi on być w stanie pierwotnym, a więc bez zbiornika. Obiekt zostanie podłączony do nowej infrastruktury, a zbiornik nie będzie już potrzebny. Dlatego dla ropuch trzeba było znaleźć nowy dom.
Centrum handlowe na terenie Hipodromu Wola wybudowało dla ropuch nowy zbiornik wodny. Będzie to jednak z największych akcji ratujących ten zagrożony gatunek w Polsce zorganizowana przez prywatną firmę. - Stanęliśmy przed wielkim wyzwaniem, ale dzięki ścisłej współpracy z naukowcami z Katedry Zoologii Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu oraz firmy Aqua, wykonawcą nowego zbiornika, udało się nam przygotować rozwiązania, które zapewnią optymalne warunki przeniesienia i późniejszego bytowania naszych ropuch - mówi Katarzyna Korpak, dyrektor Avenidy Poznań.
Ropuchy będą przenoszone w nową lokalizację od przełomu marca i kwietnia aż do września. Zajmą się tym specjaliści z Uniwersytetu Przyrodniczego. - Ropuchy odławiać będziemy systematycznie i bezpiecznie umieszczać w nowym miejscu. Nowe siedlisko jest tak optymalnie przygotowane, że liczymy na to, że już w tym roku nastąpi pierwszy rozród przeniesionych osobników - mówi Mikołaj Kaczmarski z Katedry Zoologii.
To ostatni rok, gdy przy Avenidzie będzie można posłuchać ropuch, które słyną z melodyjnego rechotania.