Reklama
Reklama

Problemy na kolei i opóźnienia! Usterki urządzeń sterowania w całym kraju

Zdjęcie ilustracyjne | fot. Czytelnik
Zdjęcie ilustracyjne | fot. Czytelnik

Do zdarzenia doszło około 4.00 rano.

O problemach, z którymi borykają się pasażerowie w całym kraju informuje PKP PLK. - Około godz. 4.00 na sieci kolejowej wystąpiły usterki urządzeń sterowania w kilkunastu lokalnych centrach sterowania odpowiedzialnych za prowadzenie ruchu kolejowego. Stan wymaga zabezpieczenia urządzeń w terenie i dodatkowych czynności pracowników - wyjaśnia Mirosław Siemienic z PKP Polskie Linie Kolejowe. - Występują zmiany w kursowaniu pociągów. Opóźnienia mogą wynieść nawet ponad kilkadziesiąt minut. Mogą być odwołane pociągi, wprowadzona zastępcza komunikacja autobusowa lub jazda pociągów zmieniona trasą - dodaje.

- Działa specjalny zespół złożony z przedstawicieli zarządcy infrastruktury i przewoźników, aby na bieżąco organizować ruch pociągów. Na stacjach i przystankach podawane są komunikaty o bieżącej sytuacji. Lokalne centrum sterowania (LCS) to miejsce, z którego pracownicy prowadzą ruch pociągów za pomocą systemów komputerowych na stacjach i linii o długości od kilku do kilkudziesięciu kilometrów - kończy.

 • Aktualizacja
  czwartek, 17.03.2022 r., godz. 09.27
  Aktualizacja
  czwartek, 17.03.2022 r., godz. 09.27
  Z najnowszych informacji wynika, że problemy występują na 820 kilometrach tras kolejowych w Polsce. Niektóre pociągi prawdopodobnie w ogóle nie wyjadą w czwartek w trasę.
 • Aktualizacja
  czwartek, 17.03.2022 r., godz. 13.14
  Aktualizacja
  czwartek, 17.03.2022 r., godz. 13.14
  Przywrócono ruch pociągów z wykorzystaniem urządzeń w LCS w 10 lokalizacjach: LCS Działdowo, Gdynia, Tczew, Koluszki, Kraków Główny, Warszawa Rembertów, Biała Podlaska, Czechowice - Dziedzice, Poraj i Skoczów. - Przekłada się to na wznawianie rozkładowych kursów pociągów i stopniową normalizacje ruchu - podaje PKP PLK. Podano też przyczynę usterek. To błąd w działaniu urządzeń, do czego przyznała się firma je produkująca. - Alstom jest świadomy błędu w formatowaniu czasu, który ma obecnie wpływ na dostępność sieci kolejowej, a co za tym idzie na transport kolejowy w Polsce. Bezpieczeństwo pasażerów nie jest zagrożone. Wdrożyliśmy plan przywrócenia dostępności urządzeń sterowania ruchem kolejowym, aby zminimalizować zakłócenia spowodowane usterką w systemach sterowania ex-Bombardier - informuje firma.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

23℃
14℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
13 km
Stan powietrza
PM2.5
7.07 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro