Reklama
Reklama

Od środy rusza wydawanie numerów PESEL obywatelom Ukrainy. "Będzie to duże wyzwanie"

W ubiegłym tygodniu przed Urzędem Miasta przy ul. Libelta ustawiały się ogromne kolejki | fot. WTK
W ubiegłym tygodniu przed Urzędem Miasta przy ul. Libelta ustawiały się ogromne kolejki | fot. WTK

Jak już wcześniej informowaliśmy, zgodnie z decyzją MSWiA do środy wydawanie numeru PESEL dla przybywających do Polski uchodźców zostało wstrzymane. Wynikało to ze zmian towarzyszących przyjętej ustawie o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terenie tego państwa.

W Poznaniu powinny to zrobić tylko te osoby, które zamierzają zostać tu na dłużej. Jeśli ktoś zmierza do innego miasta - może wyrobić PESEL w docelowym miejscu pobytu.

Będzie to duże wyzwanie, ale przygotowujemy się do tego zadania od kilku dni - zapewnia Bartosz Pelczarski, dyrektor Wydziału Spraw Obywatelskich i Uprawnień Komunikacyjnych UMP. Przygotowujemy się do tego zadania od kilku dni. Szkolimy pracowników, docelowo chcemy, by nadawaniem numerów PESEL zajmowało się ok. 60 urzędników. Dla porównania: przed wybuchem wojny były to 3-4 osoby. Uruchamiamy obsługę w wydłużonych godzinach pracy urzędu. Cała procedura będzie trwała ok. 30 minut dla jednego klienta, ponieważ musimy nie tylko nadać nr PESEL, ale także założyć profil zaufany czy skanować linie papilarne. Będziemy pracować na państwowym sprzęcie i systemie. Oznacza to, że nawet, gdybyśmy chcieli to zrobić, nie mamy możliwości dokupienia nowych urządzeń - dodaje.

Straż graniczna podkreśla, że obywatele Ukrainy nie muszą zgłaszać się do placówek SG w celu wydania poświadczenia o przekroczeniu przez nich granicy. Prosimy, aby obywatele Ukrainy nie zgłaszali się do placówek Straży Granicznej w celu wydania poświadczenia o przekroczeniu przez nich granicy. Dane obywateli Ukrainy, którzy przekroczyli granicę z Ukrainy do Polski od 24.02 br., są automatycznie wprowadzane do rejestru. Rejestr został stworzony, oraz jest prowadzony przez Straż Graniczną. Dane będą udostępniane urzędom gmin - czytamy w komunikacie. Obywatelom Ukrainy, którzy nie mają żadnych dokumentów tożsamości, rekomendujemy zgłaszanie się do konsulatów Ukrainy w celu ich wyrobienia - dodają przedstawiciele SG.Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

26℃
14℃
Poziom opadów:
0.9 mm
Wiatr do:
22 km
Stan powietrza
PM2.5
7.76 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro