Reklama
Reklama

GUS publikuje najnowsze dane o inflacji: w lutym lepiej niż w styczniu, ale wojna w Ukrainie zmieni sytuację

Zdjęcie ilustracyjne | fot. TygZam / pixabay.com

Tarcza antyinflacyjna zaczęła działać.

- Ceny towarów i usług konsumpcyjnych w lutym 2022 r. w porównaniu z analogicznym miesiącem ub. roku wzrosły o 8,5% (przy wzroście cen usług o - 9,1% i towarów - o 8,3%). W stosunku do poprzedniego miesiąca ceny towarów i usług obniżyły się o 0,3% (w tym towarów - o 0,9% przy wzroście cen usług - o 1,5%) - informuje w najnowszym komunikacie Główny Urząd Statystyczny.

Studiowanie nie musi być nudne! Rozpocznij naukę z Wyższą Szkołą Zdrowia, Urody i Edukacji w Poznaniu! Zapisz się na Kosmetologię lub Dietetykę!
REKLAMA

W stosunku do lutego 2021 roku w ubiegłym miesiącu najbardziej wzrosły koszty: użytkowania mieszkania lub domu i nośników energii (14,3 procent), restauracji i hoteli (o 11,5 procent), transportu (o 9,9 procent), rekreacji i kultury (o 8,6 procent), żywności i napoi bezalkoholowych (7,6 procent) oraz wyposażenia mieszkania i prowadzenia gospodarstwa domowego (o 7,3 procent).

Przypomnijmy, że w styczniu 2022 roku inflacja osiągnęła poziom 9,2 procent i był to najgorszy wynik od 20 lat. W lutym widać już działanie tarczy antyinflacyjnej, ale eksperci są jednogłośni - sytuacja za naszą wschodnią granicą odbije się na cenach w Polsce. A to oznacza, że wkrótce inflacja ponownie zacznie rosnąć prawdopodobnie osiągając dwucyfrowy wynik.

Reklama

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

26℃
14℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
16 km
Stan powietrza
PM2.5
16.85 μg/m3
Dobry
Zobacz pogodę na jutro