Reklama
Reklama

Niedzielski: Ukraińcy nie będą mieć pierwszeństwa przed Polakami w szpitalach

fot. Krystian Maj/KPRM
fot. Krystian Maj/KPRM

A już pojawiają się takie doniesienia.

Z Adamem Niedzielskim na ten temat rozmawiał Fakt. Minister przyznał, że obecnie w polskich szpitalach przebywa około 2000 Ukraińców, z czego ponad polowa to dzieci. Powodem hospitalizacji są głównie związane z trudami podróży, a więc z zimnem, odwodnieniem. Są też pacjenci onkologiczni.

Nie czekaj. Od 1 stycznia 2024 roku korzystanie z bezklasowych kotłów będzie karalne. Wymień kopciucha w miejskim programie Kawka Bis. Więcej informacji na: www.poznan.pl/kawka
REKLAMA

Od pewnego czasu w Polsce mówi się o domniemanym obsługiwaniu ukraińskich chorych poza kolejnością. Niedzielski podkreślił, że jest to nieprawda. Ministerstwo zdrowia sprawdza doniesienia o rzekomym zajmowaniu się Ukraińcami w szpitalach czy przychodniach poza kolejnością i żaden z takich sygnałów się nie potwierdził. - Każdy, bez względu na narodowość jest obsługiwany tak samo profesjonalnie. Decydującym warunkiem o przyjęciu do szpitala, czy też tylko do lekarza jest stan zdrowotny pacjenta - powiedział w rozmowie z Faktem minister.

Za leczenie obywateli Ukrainy płacić będzie rząd. Ich leczenie, bez względu na jego poziom (lekarz pierwszego kontaktu czy operacja), jest refundowane. Poruszono też kwestię testowania Ukraińców na Covid-19. Minister zdrowia zwrócił uwagę, że na granicy jest to niemożliwe ze względu na skalę napływu uchodźców. Ukraińcy przed przyjęciem do szpitali są natomiast testowani. - Ze szpitali mam informację, że wśród przyjmowanych obywateli Ukrainy poziom zakażeń wynosi ok. 30 proc. Zapewniam jednak, że nie widzimy zagrożenia nagłego wzrostu zakażeń w Polsce.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

0℃
-3℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
21 km
Stan powietrza
PM2.5
91.33 μg/m3
Zły
Zobacz pogodę na jutro