Reklama
Reklama

Perspektywa rozwiązania komunikacyjnego koszmaru na rogatkach w Plewiskach

Od lat mieszkańcy Plewisk, gminy Komorniki i Poznania czekają na budowę tunelu pod przejazdem kolejowym. Szlaban opada tutaj średnio, co 15 minut - wystarczy chwila i tworzą się ogromne korki.

Ze środków unijnych z puli Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2014-2020 realizowane są dwie ważne inwestycje dla Poznania i okolic - budowa węzła przy ulicy Grunwaldzkiej i przebudowa ronda Rataje.

Nowe rozwiązania komunikacyjne w Poznaniu

Wkrótce w Poznaniu powstaną zupełnie nowe węzły komunikacyjne. W Plewiskach, na ul. Grunwaldzkiej wybudowany zostanie tunel oraz pętla autobusowa w sąsiedztwie stacji kolejowej. Inwestycja rozpoczęła się 12 marca i potrwa do końca 2023 roku. W rezultacie kierowcy będą mogli płynnie przejeżdżać pod torami lub zostawić samochód na przygotowanym parkingu i przesiąść się na pociąg. Będzie infrastruktura rowerowa, chodniki. Zostanie wyremontowany również odcinek ulicy Grunwaldzkiej pomiędzy planowanym węzłem a ulicą Malwową.

Znacznie wcześniej będzie gotowa przebudowa Ronda Rataje. Tu nowe oblicze zyskał dworzec autobusowy, przystanki komunikacji miejskiej są wygodne i szerokie - jednocześnie mogą obsłużyć tramwaje i autobusy. Zwiększy się także sama przepustowość ronda, które jest ważnym węzłem komunikacyjnym w Poznaniu. Po zakończeniu wszystkich prac skorzystają wszyscy - kierowcy, piesi, rowerzyści i pasażerowie komunikacji miejskiej.

Bezpłatne badania dla cukrzyków, które mogą na czas ocalić nasz wzrok

Jeśli od lat zmagasz się z cukrzycą, to badanie u okulisty powinno być na szczycie listy obowiązkowych kontroli lekarskich. Cukrzyca może mieć poważne powikłania - takie jak retinopatia cukrzycowa. Jeśli nie jest wykryta na czas - wyrok będzie brutalny - utrata wzroku.

Statystyki nie kłamią - nawet 30% pacjentów z cukrzycą narażonych jest na retinopatię. Choroba to tzw. "cichy zabójca", bo gdy pojawiają się pierwsze objawy to jest już często za późno na uratowanie wzroku. Dlatego tak ważne są badania profilaktyczne, z których mogą skorzystać mieszkańcy Wielkopolski.

Cel jest prosty - jak największa liczba pacjentów od diabetologa ma trafić do okulisty, by zbadać dno oka. Dlatego w poradniach diabetycznych w całym regionie powstają punkty, by od razu po wizycie zbadać pacjentów. Z programu skorzystało już ponad 10 tys. osób w Wielkopolsce. Szczegółowe informacje dostępne na www.retinopatiacukrzycowa.pl

Więcej na temat inwestycji drogowych oraz badań diagnostycznych retinopatii cukrzycowej w najnowszym odcinku magazynu unijnego "Zmieniamy Wielkopolskę" (odc. 70).


Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

4℃
1℃
Poziom opadów:
0.4 mm
Wiatr do:
14 km
Stan powietrza
PM2.5
9.30 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro