Reklama
Reklama

Trasa na Naramowice: to już ostatnia prosta przed ukończeniem prac

fot. PIM
fot. PIM

Trwają prace wykończeniowe przy torowisku, ale te drogowe zakończą się jesienią.

Już w piątek pisaliśmy o pozytywnie zakończonych testach na nowym odcinku trasy tramwajowej na Naramowice. To właśnie w piątek tramwaje pierwszy raz dojechały do aktualnego przystanku końcowego przy ulicy Błażeja. Próbne przejazdy pojazdami dwukierunkowymi odbywały się pomiędzy Włodarską i Błażeja.

To właśnie dwukierunkowe tramwaje będą jeździć nową trasą. - Podczas prób tramwaje przejeżdżały torowiskiem od ul. Włodarskiej i sprawdzały także drugi tor odcinka między ul. Włodarską a Lechicką, gdzie aktualnie kursy z pasażerami odbywają się jednotorowo. Ponownie przejechały także wiaduktem nad ul. Lechicką, który w styczniu został już sprawdzony podczas prób obciążeniowych. Od tego czasu trwały także testy zasilania oraz prace finalizujące przejezdność trasy - wyjaśniają Poznańskie Inwestycje Miejskie.

Miasto od początku podkreśla, że chce udostępnić trasę tramwajową pasażerom jak najszybciej. Dlatego pierwsi pasażerowie mają nią pojechać do przystanku Błażeja w maju. - Po testach technicznych prowadzone będą jeszcze prace wykończeniowe wokół torowiska, a kolejny krok to procedura odbiorowa ukończonego odcinka. Wkrótce będzie można również przystąpić do formalności związanych z pozwoleniem na użytkowanie. Uruchomienie regularnych kursów z pasażerami na całej trasie nastąpi najpóźniej do końca maja, a do jesieni prowadzone będą jeszcze prace wykończeniowe w zakresie układu drogowego - zapowiada Justyna Litka, prezes spółki Poznańskie Inwestycje Miejskie.

W ramach inwestycji powstaje nie tylko torowisko tramwajowe z niezbędną infrastrukturą, ale też pojawiają się tutaj nowe ulice, przebudowywane są dotychczasowe, powstają nowe chodniki, drogi rowerowe. W ostatnim etapie prac pojawi się tu zieleń, a także mała architektura.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

6℃
1℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
15 km
Stan powietrza
PM2.5
28.76 μg/m3
Dobry
Zobacz pogodę na jutro