Reklama
Reklama

UOKiK ostrzega przed reklamami ryzykownych inwestycji. "Otrzymujemy sygnały od konsumentów, którzy stracili pieniądze"

Zdjęcie ilustracyjne | fot. miguel ugalde / freeimages.com
Zdjęcie ilustracyjne | fot. miguel ugalde / freeimages.com

Chodzi o reklamy, gdzie na przykład znany polityk zachęca do inwestowania w kryptowaluty, ceniony sportowiec w wywiadzie opowiada o przedsięwzięciu zapewniającym ogromne zyski a aktorka namawia do gry na rynku Forex.

Otrzymujemy sygnały od konsumentów, którzy stracili pieniądze, ponieważ zaufali informacjom w reklamach, które bezprawnie wykorzystały wizerunek znanych osób - polityków, aktorów, sportowców. Reklamy te namawiały do inwestowania w ryzykowne instrumenty finansowe, uwiarygadniając się zdjęciem znanej osoby i fałszywym wywiadem z nią, o czym nie miała ona pojęcia. Konsumenci, ufając znanej postaci, zainteresowali się ofertą i ponieśli stratę. Apeluję, byśmy bardzo ostrożnie podchodzili do tego typu reklam i skonsultowali decyzję z kimś bliskim. Szansa na zarobek w takich przedsięwzięciach jest niewielka - ostrzega Tomasz Chróstny, Prezes UOKiK.

Schemat działania jest zawsze podobny. Konsumenci, widząc wywiad lub reklamę z lubianą przez siebie osobą, zaczynają interesować się ofertą, zostawiają swoje dane kontaktowe, a następnie kontaktują się z nimi osoby dzwoniące w imieniu tzw. "platformy inwestycyjnej", robią wszystko, by namówić do założenia rachunku i wpłaty pieniędzy. Później kontakt się urywa. Zdarzają się nawet sytuacje, gdy oszuści pozyskują w ten sposób dane konsumentów, po to by na ich nazwiska zaciągnąć wysokie pożyczki. Jeżeli ktoś stał się ofiarą takiego procederu, powinien zgłosić to na policję - czytamy w komunikacie.

Bezprawne wykorzystywanie wizerunku znanej marki czy osoby to problem coraz częściej spotykany w dobie łatwego tworzenia fałszywych stron internetowych czy szerokiego dostępu do bibliotek zdjęć i logotypów. Zachowuj zatem szczególną ostrożność, jeśli "gwarancja" rzetelności projektu poświadczana przez tego typu autorytet ma Cię przekonać do inwestowania w projekty wysokiego ryzyka. Fałszywe oferty mogą przybierać różne formy! - informuje UOKiK.

Osoby, które zorientowały się, że padły ofiarą oszustwa natychmiast powinny zareagować. Poinformuj swój bank. Wejdź na stronę www.cert.pl i zgłoś incydent zespołowi, który monitoruje i reaguje na naruszenia bezpieczeństwa w sieci. Zawiadom policję, a także postaraj się ostrzec innych użytkowników sieci, zostawiając komentarz np. na forum internetowym - dodają przedstawiciele UOKiK.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

22℃
13℃
Poziom opadów:
4.9 mm
Wiatr do:
15 km
Stan powietrza
PM2.5
15.38 μg/m3
Dobry
Zobacz pogodę na jutro