Reklama
Reklama

Szybciej pociągiem między Poznaniem a Wolsztynem. "Możliwe będą korzystniejsze połączenia"

fot. PKP PLK
fot. PKP PLK

Na linii Luboń koło Poznania - Wolsztyn, między Wolsztynem a Drzymałowem, od 14 marca rozpoczną się zasadnicze prace, które zwiększą możliwości podróży koleją.

Dostęp do kolei zwiększy nowy przystanek w miejscowości Adamowo, niedaleko Wolsztyna. Pociągi zatrzymają się w okolicy skrzyżowania toru z drogą Wolsztyn - Stara Dąbrowa. Przystanek będzie dostępny dla wszystkich podróżnych, bez względu na ograniczenia ruchowe. Pasażerowie zyskają też nowe perony w Wolsztynie i Grodzisku Wielkopolskim.

PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. podjęły działania związane z modernizacją linii Luboń - Wolsztyn dzięki możliwości zagospodarowania środków europejskich z kończącej się perspektywy finansowej. Ukończona zostanie rozpoczęta wcześniej naprawa linii oraz poprawa bezpieczeństwa na przejazdach kolejowych, m.in. w okolicach Granowa. - powiedział Arnold Bresch, członek Zarządu PKP Polskich Linii Kolejowych S.A.

Nowy bezstykowy tor na ok. 20 km odcinku Wolsztyn - Drzymałowo umożliwi przejazdy z prędkością do 120 km/h. Modernizacja urządzeń sterowania pozwoli na zwiększenie liczby składów - możliwe będą korzystniejsze połączenia z i do Poznania. Przebudowa 27 przejazdów kolejowo-drogowych zwiększy poziom bezpieczeństwa w ruchu kolejowym. Niektóre skrzyżowania zostaną wyposażone w dodatkowe zabezpieczenia: sygnalizacje, rogatki i monitoring - informuje Radosław Śledziński z PKP PLK.

Prace między Wolsztynem a Drzymałowem zostały ujęte w rozkładzie jazdy. Organizacja ruchu została ustalona z przewoźnikami. Ze względu na zakres prac od 13 marca wprowadzona zostanie zastępcza komunikacja autobusowa na jednotorowej linii Poznań - Wolsztyn, na odcinku Grodzisk Wielkopolski - Wolsztyn. W Grodzisku Wielkopolskim, Rakoniewicach i Wolsztynie autobusy zatrzymają się przy stacjach kolejowych, a w Ruchocicach, Drzymałowie, Rostarzewie i Tłokach przy drodze krajowej, łączącej Gubinek ze Stęszewem. Czasowa organizacja planowana jest do listopada - dodaje rzecznik.

Na stacji Wolsztyn, w czasie prac, dla zapewnienia dogodnych połączeń między Lesznem a Zbąszynkiem konieczne są zmiany w organizacji dojścia do peronów. O zmianach będzie informować oznakowanie.

PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. realizują projekt "Rewitalizacja linii kolejowej nr 357 na odcinku Drzymałowo - Wolsztyn" za ok. 108 mln zł (netto) z wykorzystaniem środków Unii Europejskiej w ramach Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego. Podróżni skorzystają ze wszystkich efektów inwestycji do końca lipca 2023 r. - kończy Śledziński.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

15℃
7℃
Poziom opadów:
4.7 mm
Wiatr do:
18 km
Stan powietrza
PM2.5
6.88 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro