Reklama

Ogromne zainteresowanie służbą w WOT: 600 ochotników w dwa dni. Jak dołączyć?

fot. DWOT
fot. DWOT

Tylko dzisiaj i jutro szeregi Wojsk Obrony Terytorialnej powiększą się o 600 nowych żołnierzy. To w tym roku największe jak do tej pory powołanie do służby w WOT. Takie zainteresowanie ma związek z sytuacją na Ukrainie.

Nowi ochotnicy to mieszkańcy Podlasia, Podkarpacia, Kujaw, Ziemi Łódzkiej, Kielecczyzny, Wielkopolski, Śląska i Zachodniego Pomorza. Jak podkreślają przedstawiciele WOT ponad 56% nowych ochotników to osoby, które wcześniej miały już styczność ze służbą wojskową - rezerwiści, przejdą oni 8-dniowe szkolenie wyrównawcze. Pozostałe 44% to osoby, które do tej pory nie miały styczności z wojskiem, przed nimi 16-dniowe szkolenie podstawowe, które zakończy przysięga wojskowa.

Studiujesz? Chcesz poznać pracę dla miasta? Letnie, płatne staże studenckie w Urzędzie Miasta Poznania Do 18 czerwca br. aplikuj na www.poznan.pl/mim/staz/
REKLAMA

Ochotnicy w WOT stanowią blisko 90% wszystkich żołnierzy. Z racji powszechnego charakteru Wojsk Obrony Terytorialnej oraz otwarcia formacji na praktycznie 90% polskich obywateli w wieku od 18 do 55 lat, ochotnicy są swoistą mieszanką kompetencji, doświadczeń, zainteresowań. Ta mieszanka stanowi o sile WOT, bowiem wśród 32 tys. żołnierzy są przedstawiciele praktycznie wszystkich zawodów czy grup społecznych - informuje płk Marek Pietrzak, rzecznik Wojsk Obrony Terytorialnej.

Formacja cieszy się dużym zainteresowaniem wśród kobiet, które stanowią blisko 20%. Średnia wieku żołnierza OT to 33 lata.

Jak dodaje ppor. Anna Jasińska - Pawlikowska 12. Wielkopolska Brygada Obrony Terytorialnej również mocno rośnie w siłę. Dziś w jej szeregi wstąpiło aż 112 rekrutów. Kandydaci zasilą wszystkie bataliony brygady. Zainteresowanie służbą w WOT jest co raz większe. Ma to również związek z wojną na Ukrainie - dodaje.

Wojska Obrony Terytorialnej są piątym rodzajem sił zbrojnych. W strukturze WOT znajduje się piętnaście brygad OT oraz dwa centra szkolenia. Liczebność WOT wynosi obecnie blisko 32 000 żołnierzy, wciąż trwa nabór nowych ochotników.

Wszystkich chętnych do wstąpienia do WOT zachęcamy do wejścia na stronę www.rekruterzy.terytorialsi.wp.mil.pl - tam można znaleźć kontakt z naszymi rekruterami, którzy wytłumaczą zasady rekrutacji i odpowiedzą na wszelkie pytania związane ze służbą. Zachęcamy też do kontaktu z naszą rekrutacyjną infolinią: 800-696-077 - dodaje rzecznik.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

26℃
14℃
Poziom opadów:
8.4 mm
Wiatr do:
24 km
Stan powietrza
PM2.5
12.59 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro