Reklama

Będzie kolejne rondo w Poznaniu?

fot. Google Street View
fot. Google Street View

Drogowcy nie mówią NIE dla pomysłu, ale... problemem są pieniądze.

Radny Krzysztof Rosenkiewicz wystąpił z interpelacją do prezydenta Poznania w sprawie możliwości budowy ronda na ruchliwym skrzyżowaniu ulic Leszczyńskiej i Rakoniewickiej na Górczynie. Zdaniem radnego PiS, włączanie się do ruchu pojazdów z ulicy Leszczyńskiej w Rakoniewicką jest tu trudne ze względu na duży ruch na tej drugiej trasie. - Szerokość pasa drogowego, także linii rozgraniczających obu ulic w rejonie skrzyżowania, w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego "Węzeł Górczyn" umożliwia umieszczenie tam ronda, także z pasem do objazdu dla jadących od strony ulicy Góreckiej w kierunku Wiaduktu Górczyńskiego. Oczywiście taka przebudowa skrzyżowania wymaga robót budowlanych, jednak została w Poznaniu sprawdzona praktyka stopniowego powstawania ronda, najpierw przez odpowiednie oznakowanie jezdni czy umieszczenie elementów rozbieralnych. Na prośbę grupy mieszkańców tej części miasta proszę o informację, czy budowa ronda w tym miejscu jest rozpatrywana, i jakie są możliwości/perspektywy jego powstania - pyta w interpelacji.

Odpowiedzi udzielił mu zastępca prezydenta Mariusz Wiśniewski. Jak wyjaśnia, drogowcy pozytywnie odnoszą się do propozycji utworzenia tu ronda, ale jest to spora inwestycja. - Budowa ronda polegałaby na kompleksowej przebudowie skrzyżowania wraz z infrastrukturą podziemną. Natomiast doraźne wykonanie ronda za pomocą oznakowania poziomego i pionowego wymagałoby przebudowy lub likwidacji wysp z uwagi na zbyt małą tarczę skrzyżowania. Zatem realizacja tych zadań wiązałaby się z koniecznością poniesienia znacznych nakładów finansowych. W planie finansowym ZDM nie ma obecnie zabezpieczonych środków na ten cel - tłumaczy Wiśniewski.

- Realizacja ronda wiązałaby się ponadto z koniecznością sporządzenia projektu organizacji ruchu, poprzedzonego analizą ruchu w rejonie skrzyżowania, tj. na ulicach do niego dochodzących: ul. Karpackiej, ul. Reglowej, ul. Kościańskiej i ul. Stęszewskiej oraz uwzględniającego liczbę pasów na ul. Rakoniewickiej. Miejski Inżynier Ruchu nie prowadzi aktualnie prac projektowych w zakresie organizacji ruchu okrężnego na powyższym skrzyżowaniu - dodaje.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

26℃
16℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
16 km
Stan powietrza
PM2.5
5.00 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro