Reklama
Reklama

Cięcia w finansach Policji: inwestycje wstrzymane, obawy o emerytury

Policja zmaga się z brakami finansowymi. Jeśli policyjni związkowcy mają rację - w połowie 2009 roku czeka nas prawdziwy kryzys bezpieczeństwa - może zabraknąć pieniędzy na wypłaty, motywowanie, a także na inwestycje. Jeszcze kilka tygodni temu Wielkopolski Komendant Wojewódzki Policji - inspektor Wojciech Olbryś zapewniał, że budowa nowej Komendy Miejskiej Policji przebiegnie bez opóźnień. Dziś i ta inwestycja stoi pod znakiem zapytania.

Przedstawiciele związku prognozują, że zagrożone mogą być również wypłaty dla policjantów. Groźba opóźnienia wypłat nie dziwi specjalistów od finansów. To normalne procedury w firmach, ale prywatnych. Jeśli muszą one tak drastycznie ciąć koszty, jak policja. Komenda Główna zapewnia, że nie traktuje policji jak prywatnej firmy i nie będzie oszczędzać tam gdzie w grę wchodzi bezpieczeństwo obywateli.

Policyjna centrala przyznaje jednak, że pewne cięcia budżetowe będzie zmuszona wprowadzić. Już teraz policjanci nie przechodzą szkoleń i oszczędzają na benzynie. Minister Pitera uważa, że policjanci równie dobrze jak samochodem, mogą poruszać się na własnych nogach. Wydatki na benzynę powinny więc się zmniejszyć - patrole będą piesze.

NadkomisarzTomasz Kowalczyk, Dyrektor Biura Logistyki KGP poinformował, że Policja wstrzymuje wszystkie inwestycje zaplanowane na 2009 rok. Chodzi o te projekty, co do których nie podpisano jeszcze umów. Jeśli trwają przetargi - należy je przerwać.

W Poznaniu cięcia budżetowe m.in. zablokowały możliwość budowy nowej siedziby Komisariatu Policji Wodnej. Baraki, w których teraz przebywają policjanci miały być tylko tymczasowym lokum. Niestety, mimo wykupionego projektu i materiałów - budynek nie powstanie, gdyż nie ma pieniędzy na budowę.

Blokada inwestycji, brak pieniędzy na podstawowe potrzeby to nie jedyny problem policjantów. Związkowcy obawiają się o swoje emerytury. Obecnie policjanctom, niezależnie od tego, czy zajmują się sprawami biurowymi, czy działają w terenie, przysługuje prawo do wcześniejszej emerytury. Funkcjonariusz może przejść na emeryturę już po 15 latach pracy. Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji chciało podnieść wiek, w jakim policjant będzie mógł zrezygnować z pracy do 55 roku życia. Wydłużyłoby to okres pracy do 25 lat. Obecnie trwa analiza pism, które przysłano do Ministerstwa w związku z nowym projektem ustawy mundurowej. To, jaki ostateczny kształt przyjmie ustawa, zostanie ogłoszone w najbliższych miesiącach.

Pozostaje nam tylko wierzyć, że mimo problemów finansowych w polskiej Policji, funkcjonariusze dalej będą bronić naszego bezpieczeństwa.

Czy należy odebrać policjantom prawo do wcześniejszej emerytury?

  • 0%
  • 0%

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

9℃
0℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
10 km
Stan powietrza
PM2.5
26.00 μg/m3
Dobry
Zobacz pogodę na jutro