Reklama
Reklama

Po konferencji prezesa NBP: czekają nas kolejne podwyżki stóp procentowych

fot. Piotr Nowak / PAP
fot. Piotr Nowak / PAP

- Cała Rada Polityki Pieniężnej jest zdeterminowana, by doprowadzić inflację do normalnego poziomu - powiedział w trakcie środowej konferencji Adam Glapiński, prezes Narodowego Banku Polskiego. Konferencja odbyła się po wtorkowym posiedzeniu Rady Polityki Pieniężnej, na którym kolejny raz podniesiono stopę referencyjną, tym razem o 0,75 punktu procentowego - do 3,5 procent.

Jak podkreślił Glapiński, ze względu na konflikt za wschodnią granicą, inflacja na całym świecie osiąga najwyższe poziomy od lat. W najbliższym czasie należy się spodziewać kolejnych podwyżek stóp procentowych. - Utrzymujemy się w cyklu podwyżek i będziemy utrzymywać. Trudno powiedzieć jak długo - mówił.

Prezes NBP nie wyklucza, że posiedzenia Rady Polityki Pieniężnej będą odbywać się nawet dwa razy w miesiącu, a to może oznaczać, że z podwyżkami będziemy mieć do czynienia częściej. - W kolejnych miesiącach będą następne podwyżki. Trudno powiedzieć, jaki będzie pułap, do którego dojdą stopy. Oczywiście jest pułap, który byłby niekorzystny dla koniunktury, rynku pracy, kredytobiorców czy banków. Jest więc taki górny pułap, trudno jednak powiedzieć jaki - powiedział prezes NBP.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

Piękna wiosna i tłumy na Cytadeli. Warto korzystać, bo przed nami załamanie pogody
20℃
12℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
24 km
Stan powietrza
PM2.5
8.30 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro