Reklama
Reklama

Rosjanie i Białorusini z Poznania oskarżani o wojnę. Jacek Jaśkowiak apeluje: "Stwórzmy w Poznaniu bezpieczną przystań dla każdej i każdego"

fot. Bartosz Garba
fot. Bartosz Garba

Prezydent Poznania przyznaje, że docierają do niego niepokojące informacje.

Jacek Jaśkowiak odniósł się do sprawy uchodźców, którzy licznie przybywają do Poznania. - Wierzę w otwarty i tolerancyjny Poznań. I w ludzi, którymi kieruje szacunek do innych oraz życzliwe nastawienie. Takich osób nie brakuje w naszym mieście i to oni dziś zaangażowali się w ogromną pomoc dla uchodźczyń i uchodźców z Ukrainy. Są aktywnymi wolontariuszami, darczyńcami, otwierają swoje domy przyjmując pod dach ludzi doświadczonych traumą wojny, dzielą się wszystkim, co mają. Jestem absolutnie dumny z takiej postawy poznanianek i poznaniaków. Serdecznie im za to dziękuję - wyjaśnia prezydent Poznania.

Ale jest też druga strona medalu. - Niestety wśród nas pojawiają się również osoby, które próbują wciągnąć w rozliczenia za wojenne zło tych z naszych mieszkańców, których krajem pochodzenia jest Rosja lub Białoruś. Dziś docierają do nas głosy o pojawiających się w stosunku do nich gestach nietolerancji. Do naszych mieszkańców pochodzenia rosyjskiego i białoruskiego kierowane są słowa obciążające ich odpowiedzialnością za wojenną tragedię, raniące i niesprawiedliwe. Reagujmy, kiedy je słyszymy, nie bądźmy obojętni. Stwórzmy w Poznaniu bezpieczną przystań dla każdej i każdego - apeluje.

Prezydent Poznania zaapelował o objęcie opieką dzieci i młodzieży, bo nie powinni oni być włączani w politykę represji. - To my, dorośli, musimy zadbać o to, by ufali i wierzyli w nasze sprawiedliwe działania. Nie możemy pozostawać bierni, gdy słyszymy, że dzieci rosyjskie i białoruskie od swoich szkolnych rówieśników słyszą opinie i widzą gesty, których nigdy nie powinny doświadczać. Dzieci i młodzież trzeba chronić i bronić przed całym złem obecnego świata. Jako dorośli - rodzice, opiekunowie czy profesjonaliści spróbujmy porządkować świat dzieciom - rozmawiajmy z nimi o tym, co się dzieje i co przeżywają, ale też czuwajmy, by ich emocje nie przerodziły się w odwet za zniszczenia, które niesie wojna. Dziś proszę o dalszą pomoc, dla tych, którzy tego potrzebują, bez względu na to skąd pochodzą. Nie znamy przyszłości, by móc powiedzieć na pewno, że sami nigdy ich o wsparcie, tolerancję i pomoc nie poprosimy - kończy.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

Ulewa i wichura w Wielkopolsce. Woda wdarła się do szpitala
24℃
17℃
Poziom opadów:
9 mm
Wiatr do:
26 km
Stan powietrza
PM2.5
10.21 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro