Reklama
Reklama

Stopy procentowe znów w górę! Kredytobiorcy muszą przygotować się na kolejny wzrost rat

Zdjęcie ilustracyjne | fot. Margaretty z Pixabay
Zdjęcie ilustracyjne | fot. Margaretty z Pixabay

We wtorek Rada Polityki Pieniężnej zdecydowała o podniesieniu stóp procentowych o 75 pkt bazowych.

Rada podjęła decyzję o podwyższeniu stopy referencyjnej NBP o 0,75 pkt proc., tj. do poziomu 3,50%. Jak czytamy w komunikacie - jednocześnie Rada ustaliła następujący poziom pozostałych stóp procentowych NBP:
stopa lombardowa 4,00%;
stopa depozytowa 3,00%;
stopa redyskontowa weksli 3,55%;
stopa dyskontowa weksli 3,60%

To kolejna z podwyżek stóp procentowych w ostatnich miesiącach. Do tej pory miały one związek głównie z rosnącą inflacją. Obecnie doszedł czynnik wojny na Ukrainie i silnego osłabienia polskiej waluty.

Po rozpoczęciu agresji zbrojnej Rosji przeciw Ukrainie wyraźnie wzrosła niepewność dotycząca dalszego kształtowania się sytuacji makroekonomicznej na świecie, w tym w Europie. Znalazło to odzwierciedlenie w istotnym pogorszeniu nastrojów na rynkach finansowych oraz deprecjacji części walut. Ponownie wzrosły ceny gazu ziemnego, ropy naftowej i węgla, oraz części surowców rolnych. Jednocześnie przedłużają się zaburzenia w globalnych łańcuchach podaży, a ceny transportu międzynarodowego są nadal podwyższone. Przyczyni się to najprawdopodobniej do dalszego wzrostu inflacji na świecie, która w wielu krajach osiągała wysokie poziomy jeszcze przed rosyjską agresją zbrojną na Ukrainę -
czytamy w komunikacie.

Uchwała RPP wchodzi w życie 9 marca 2022 r.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

Część ostrzeżeń dla Wielkopolski odwołano!
26℃
12℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
22 km
Stan powietrza
PM2.5
20.56 μg/m3
Dobry
Zobacz pogodę na jutro