Reklama
Reklama

Ukraińcy zatrudnieni w Polsce dostaną 500 plus na dziecko

Zdjęcie ilustracyjne | fot. skalekar1992 / pixabay.com
Zdjęcie ilustracyjne | fot. skalekar1992 / pixabay.com

Już w poniedziałek informowaliśmy, że rząd przyjął specustawę w sprawie pomocy dla uchodźców z Ukrainy. Na konferencji zapowiedziano, że uchodźcy będą mogli legalnie pracować w Polsce, a to oznacza, że uzyskają dostęp do świadczeń.

Zgodnie z ustawą przyjętą przez rząd, ofiary wojny w Ukrainie, które przybędą do Polski, otrzymają 300 złotych jednorazowego wsparcia. Dodatkowo, Ukraińcy posiadający ze sobą dzieci, mają otrzymać na nie świadczenie 500 plus.

Zakład Ubezpieczeń Społecznych precyzuje, że świadczenie 500 plus mogą otrzymać Ukraińcy, którzy mieszkają na stałe w Polsce. - Do wniosku obywatel Ukrainy powinien dołączyć dokument potwierdzający legalność pobytu cudzoziemca w Polsce z adnotacją "dostęp do rynku pracy" - informuje Marlena Nowicka, rzeczniczka prasowa ZUS w Wielkopolsce. - Świadczenie wychowawcze rodzic może otrzymać na każde dziecko do ukończenia przez nie 18 lat, jeśli dziecko wspólnie z nim mieszka oraz pozostaje na jego utrzymaniu - dodaje.

Co z uchodźcami z Ukrainy, którzy dopiero przybywają do naszego kraju? - Obywatele Ukrainy - rodzice bądź opiekunowie, którzy właśnie wraz z dziećmi przekroczyli granicę Polski i przebywają na jej terenie w związku z konfliktem zbrojnym, obecnie nie posiadają karty pobytu z adnotacją "dostęp do rynku pracy". Dlatego składanie wniosków o świadczenie wychowawcze przez te osoby, będzie możliwe dopiero po wprowadzeniu odpowiednich przepisów prawa. Informacje na ten temat będą na bieżąco publikowane, również w języku ukraińskim, na stronie internetowej ZUS - zapewnia ZUS.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

To nie koniec niebezpiecznej pogody! Są nowe informacje
22℃
15℃
Poziom opadów:
6.6 mm
Wiatr do:
26 km
Stan powietrza
PM2.5
5.93 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro