Reklama
Reklama

Rząd przyjął projekt specustawy w sprawie uchodźców z Ukrainy. Pieniądze dla rodzin, które przyjmują Ukraińców

fot. Mateusz Morawiecki FB

Poinformował o tym premier Mateusz Morawiecki.

- Polacy otworzyli drzwi i serca dla uchodźców, bo zdajemy sobie sprawę, że oni tam walczą nie tylko o swoją wolność - mówił premier w trakcie konferencji prasowej. - Walczą o spokój i pokój na swoich granicach i w Europie. Nasza pomoc nie może być tylko spontaniczna. Dlatego przyjęliśmy ustawę opracowywaną w trybie pilnym. Ma ona za zadanie zaproponować namiastkę normalnego życia uchodźcom - dodał.

Co daje ustawa? Przede wszystkim zapewni wsparcie Polakom, którzy zdecydowali się wziąć pod swój dach rodzinę z Ukrainy. Będzie to 40 złotych dziennie, a więc około 1200 złotych miesięcznie. Taka pomoc ma być wypłacana przez dwa miesiące. Premier podziękował Polakom za branie uchodźców pod swoje dachy. Dzięki temu nie trzeba tworzyć w kraju obozów dla uchodźców.

- Uchodźcy muszą wiedzieć, że są bezpieczni, że mogą w Polsce żyć w miarę normalnie. Obywatele Ukrainy będą mogli u nas przebywać legalnie przez 18 miesięcy, będą mogli podejmować pracę - tłumaczył. - Robimy rezerwę celową, która będzie dystrybuowana do samorządów. Jednostki samorządu terytorialnego dostaną wsparcie np. w zakresie dostępu dzieci czy młodzieży z Ukrainy do edukacji czy do służby zdrowia. Zapewnimy też regulacje, które mają na celu włączenie Ukraińców do systemu edukacji czy służby zdrowia.

Równocześnie premier zapewnił, że nie będzie żadnego uprzywilejowania w zakresie opieki medycznej czy edukacji dla Ukraińców. Uchodźcy tym samym nie będą mieć większych praw niż Polacy.

Reklama

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

2℃
-1℃
Poziom opadów:
1.1 mm
Wiatr do:
24 km
Stan powietrza
PM2.5
10.71 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro