Reklama
Reklama

Polacy masowo ruszyli do wojska jako ochotnicy. Olbrzymie zainteresowanie służbą wojskową

Zdjęcie ilustracyjne. | fot. WOT
Zdjęcie ilustracyjne. | fot. WOT

Wojska Obrony Terytorialnej odnotowują siedmiokrotny wzrost zainteresowania służbą wojskową niż sprzed inwazji Rosji na Ukrainę.

Jak zauważa WOT, napad Rosji na Ukrainę wyzwolił w Polakach olbrzymie zainteresowanie służbą wojskową. Spektakularne sukcesy tamtejszej obrony terytorialnej spowodowały zmianę postrzegania naszych Wojsk Obrony Terytorialnej. Duża część społeczeństwa zrozumiała rolę WOT, siłę jej terytorialności, ducha walki i przekonała się, że lekka piechota rzeczywiście potrafi efektywnie walczyć z czołgami - podaje WOT.

Na wszystkie pytania związane z służbą w WOT odpowiadają rekruterzy będący żołnierzami WOT, pełnią oni służbę co najmniej od roku. Działa również infolinia wsparcia rekrutacji 800-696-077

WOT zachęca ochotników do złożenia wniosku o służbę przez portal www.zostanzolnierzem.pl Portal obok systemu ePUAP umożliwia zdalną aplikację do służby w WOT. Po rejestracji ochotnik maksymalnie w ciągu 14 dni otrzyma informację, kiedy i w którym Wojskowym Centrum Rekrutacji ma się stawić, aby dopełnić formalności i przejść wymagane badania.

Najbardziej tradycyjną formą rekrutacji jest wizyta Wojskowej Komendzie Uzupełnień. W WKU można zasięgnąć informacji o służbie, terminach szkoleń oraz złożyć formalny wniosek o służbę w WOT.

Wojska Obrony Terytorialnej są piątym rodzajem sił zbrojnych. Żołnierze WOT mają te same prawa i obowiązki co żołnierze innych rodzajów sił zbrojnych. W WOT można pełnić służbę zawodową (dotyczy ok. 15% żołnierzy) oraz ochotniczą - tzw. terytorialną służbę wojskową, ta forma służby zapewnia możliwość pogodzenia dotychczasowej aktywności zawodowej, szkolnej czy akademickiej z pełnieniem służby wojskowej. Szkolenie ochotników w WOT odbywa się w formie rotacyjnej w wymiarze minimum dwóch dni w miesiącu w weekendy. Średnia wieku żołnierzy WOT to 32 lata. Co piąty żołnierz WOT jest kobietą (tu więcej statystyk: https://media.terytorialsi.wp.mil.pl/teczka-prasowa/o-nas). Wojska Obrony Terytorialnej liczą dziś 32 000 żołnierzy. Struktury WOT funkcjonują w każdym województwie.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

17℃
11℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
19 km
Stan powietrza
PM2.5
19.54 μg/m3
Dobry
Zobacz pogodę na jutro