Reklama
Reklama

Gwiazda symbolizująca Armię Radziecką zniknie z obelisku na Cytadeli?

Gwiazdę widać w mniej więcej 1/3 wysokości obelisku | fot. Rzuwig / Wikipedia
Gwiazdę widać w mniej więcej 1/3 wysokości obelisku | fot. Rzuwig / Wikipedia

Wnioskuje o to Grzegorz Ganowicz.

Przewodniczący Rady Miasta Poznania wystosował w tej sprawie oficjalne pisma do prezydenta Poznania i wojewody wielkopolskiego. Jacka Jaśkowiaka poprosił o poparcie pomysłu usunięcia z obelisku na terenie cmentarza wojskowego na Cytadeli pięcioramiennej gwiazdy, która symbolizuje Armię Czerwoną i Związek Sowiecki.

- Myślę, że nadszedł czas, aby usunąć gwiazdę - napisał Grzegorz Ganowicz w piśmie do wojewody Michała Zielińskiego. - Kilka dni temu prezydent Rosji posługując się kłamliwą frazeologią Rosji sowieckiej zaatakował Ukrainę, która jest państwem niezawisłym i niezależnym. Ukraina posiada na to międzynarodowe gwarancje, w tym gwarancje ze strony Rosji. W ramach bezprecedensowej i brutalnej agresji, popartej zmasowaną propagandą oszczerstw, Putin dokonuje zbrodni wojennych na narodzie ukraińskim. Daje też jasno do zrozumienia, że chce odbudować dawne imperium sowieckie drogą haniebnej przemocy na niezawisłych narodach. Gwiazda znajdująca się na obelisku symbolizuje owo imperium zła - dodaje.

Jak zwraca uwagę Ganowicz, obelisk znajduje się w jurysdykcji wojewody, bo jest usytuowany na terenie cmentarza wojennego. Jacek Jaśkowiak już wyraził poparcie dla tej inicjatywy. - Symbole Związku Radzieckiego, do którego dziedzictwa odwołuje się Władimir Putin, uzasadniając swoją agresję zbrojną i zbrodnie dokonywane w Ukrainie, powinny być usuwane z przestrzeni publicznej (z pominięciem miejsc pochówku żołnierzy) - napisał w mediach społecznościowych prezydent Poznania.

Gwiazda odlana z brązu od 1997 roku znajduje się na obelisku. Wcześniej na jego wierzchołku znajdowała się czerwona i podświetlana gwiazda, która została skradziona pod koniec 1989 roku. Zamontowanie tej z brązu kończyło aferę dyplomatyczną związaną z gwiazdą. Historię obelisku i gwiazdy można zobaczyć tutaj:


Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

23℃
13℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
15 km
Stan powietrza
PM2.5
5.91 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro