Szczepienie przeciw Covid-19 już obowiązkowe dla niektórych grup. Co grozi za jego brak?

Za obowiązkowymi szczepieniami opowiadał się m.in. prezydent Poznania | fot. Jacek Jaśkowiak FB
Za obowiązkowymi szczepieniami opowiadał się m.in. prezydent Poznania | fot. Jacek Jaśkowiak FB

1 marca w życie weszło rozporządzenie, w którym zawarto zapis o obowiązku szczepień.

Konkretnie chodzi o nowelizację rozporządzenia, które ogłaszało na obszarze naszego kraju stan epidemii. W nowelizacji zawarto informację o obowiązku szczepień przeciw Covid-19 dla osób zatrudnionych w ochronie zdrowia, aptekach, a także dla studentów kierunków medycznych. W rozporządzeniu pojawił się zapis, że szczepienie powinno być wykonane nie później niż do 1 marca 2022 roku.

Ministerstwo Zdrowia twierdzi, że brak poddania się szczepieniu "może uzasadniać rozwiązanie przez pracodawcę stosunku pracy z pracownikiem, który nie poddał się takiemu szczepieniu". Dyrektorzy szpitali wskazują jednak, że mamy do czynienia z kolejnym "martwym przepisem". Szefostwo nie ma bowiem instrumentów prawnych, które umożliwiają mu sprawdzenie, czy pracownik poddał się szczepieniu. Owszem, można o to pracownika zapytać, ale to jedyna opcja. Jeśli odpowiedź nie padnie - nie wiadomo co z tym zrobić.

Inna kwestia to domniemane zwalnianie pracowników z powodu braku szczepień. Wszyscy natomiast wiemy, jak trudno dziś znaleźć lekarzy i pielęgniarki. Ich zwalnianie dla dyrektorów szpitali to więc pomysł nieco abstrakcyjny.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

15℃
9℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
25 km
Stan powietrza
PM2.5
24.43 μg/m3
Dobry
Zobacz pogodę na jutro