Reklama
Reklama

Od lat strasząca okolicę kamienica zostanie wyremontowana

Tak budynek wygląda teraz | fot. ZKZL
Tak budynek wygląda teraz | fot. ZKZL

O tym, że kamienica przy ulicy Knapowskiego jest w fatalnym stanie, pisaliśmy już w 2013 roku.

Wówczas napisała do nas jedna z mieszkanek wyjaśniając, że z budynku odpadają fragmenty elewacji i roztrzaskują się o chodnik. Już wtedy w obiekcie nikt nie mieszkał - zamurowano do niego wejścia i okna na parterze. Zdjęcia przekazaliśmy do wtedy do Powiatowego Inspektoratu Nadzoru Budowlanego, który sprawdził w jakim stanie jest budynek i zlecił jego zabezpieczenie.

Teraz, po latach wyglądania jak ruina, budynku na rogu ulic Knapowskiego i Dmowskiego w końcu doczeka się metamorfozy. - To kolejny ponad 100-letni budynek, który przejdzie generalny remont. Jest on jednym z nielicznych reliktów historycznej zabudowy, który został uwzględniony w wykazie architektury przeznaczonych do ujęcia w gminnej ewidencji zabytków. Kamienica została wybudowana w pierwszym dziesięcioleciu XX wieku - wyjaśnia Łukasz Kubiak z Zarządu Komunalnych Zasobów Lokalowych.

W ramach prac przewidziano częściową rozbiórkę i wymianę stropów. - Klatki schodowe oraz elewacja frontowa zostaną odtworzone z detalami architektonicznymi. Wymienione zostanie pokrycie dachowe, ale z zachowaniem obecnego kształtu i formy. Remont i przebudowa obejmować będzie również elementy wykończeniowe budynku i elementy wyposażenia takie jak stolarka okienna i drzwiowa, posadzki, podłogi, parapety, balustrady czy przewody kominowe. Dodatkowo w budynku zostaną wykonane nowe instalacje sanitarne i elektryczne w lokalach i w częściach wspólnych. W budynku zostanie przygotowane nowe przyłącze gazowe wraz z nową kotłownią i układem centralnego ogrzewania. Warto wspomnieć, że w budynku powstanie 20 lokali mieszkalnych a 5 z nich znajdujących się na parterze będzie przystosowanych dla osób z niepełnosprawnościami - dodaje.

Prace już tu trwają i mają potrwać do końca roku. Całość będzie kosztować prawie 6 mln złotych, z czego 80 procent to bezzwrotna dotacja z Funduszu Dopłat Banku Gospodarstwa Krajowego.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

Jest kolejne ostrzeżenie meteo dla całego województwa!
6℃
-2℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
22 km
Stan powietrza
PM2.5
14.24 μg/m3
Dobry
Zobacz pogodę na jutro